BIST 1.145
DOLAR 7,71
EURO 9,05
ALTIN 467,93

Mısır'da eli göğsünde bulunan 3800 yıllık heykelin sırrı çözülemedi

Geçtiğimiz günlerde Mısır’ın Fayyum kentinde yapılan kazılar sonucunda elini göğsünde tutan bir insan figürünün kumtaşı heykeli bulundu.

Arkeologlar, Prens Waji’nin mezarının doğusunda bulunan ve Orta Krallık dönemine ait oldukları öğrenilen mezar kuyusunu ortaya çıkardı. Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, bulunan bu mezar dışında mezarlıkta, Orta Krallık’ta Fayyum hükümdarı olan Prens Waji’nin ve annesi “Nabat Mout”‘un mezarının da olduğunu söyledi.

Kazının başındaki isim Ayman Ashmawy, bir kuyuda üç mezar odası bulunduğunu söyleyerek, elini göğsünde tutan bir kişinin kumtaşından yapılmış bir heykelinin üst kısmını (40 cm boyunda) bulduklarını ve bir bazalt heykelin 30 cm boyutundaki orta kısmının da bulunduğunu belirtti.

Kazıyı gerçekleştiren ekip aynı zamanda üç mezar odasının içinde parçalara ayrılmış birkaç çömlek keşfetti. Ashmawy, bu odaların antik tarihte yağmalandığını ve daha sonraki dönemlerde ölü gömmek için yeniden kullanıldığını belirtti.

Yukarı Mısır’ın Eski Eserler Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hani Abul Azm, Waji’nin mezarının kayaya oyulduğunu ve 1981 yılında Pisa Üniversitesi’nin İtalyan misyonu tarafından bölgede arkeolojik araştırma projesiyle keşfedildiğini belirtti. Hani Abul Azm, arkeologların mezarın içinde, prensin isminin yazılı olduğu bir kireçtaşı heykelinin, ahşap tabut parçasının ve bir pişmiş toprak kap bulunduğunu da ekledi. Abul Azm, heykelin şu anda Kom Oshim, Fayyum’un müze deposunda bulunduğunu açıkladı.