HABER /  DÜNYA

Mısır'da Cuma çıkışı korkunç patlama! Onlarca ölü var...

Mısır'da Ariş kentindeki Ravza Camisi yakınında dün meydana gelen patlamada en az 235 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Mısır'da üç günlük yas ilan edildi.

Mısır'da Cuma çıkışı korkunç patlama! Onlarca ölü var...

Mısır'da Sina yarımadasının kuzeyindeki Ariş kentinde bir camiye dün Cuma namazı sırasında bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştirildi. Ravza camisi yakınında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre en az 235 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. 

Yerel güvenlik güçleri, camiye gelenlere 4 araçtan ateş açıldığını belirtti. Görgü tanıkları saldırganların askeri üniforma giydiğini aktardı. 

Yerel kaynaklar saldırının düzenlendiği camiyi ağırlıklı olarak Sufilerin kullandığını söyledi. Terör örgütü DAEŞ Sufileri dinsizlikle suçlamış ve Sufilere yönelik saldırılar düzenlemişti.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Saldırı sonrası Mısır'da 3 günlük yas ilan edildiğini açıklandı.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, ilerleyen saatlerde Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve İstihbarat Başkanıyla bir güvenlik toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Mısır Sina yarımadasında 2013 yılından bu yana artan terör saldırılarıyla mücadele ediyor.

Mısır'da camide katliam olay yerinden ilk görüntülerMısır'da camide katliam olay yerinden ilk görüntülerMısır'da camide katliam olay yerinden ilk görüntülerMısır'da camide katliam olay yerinden ilk görüntülerHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

DIŞİŞLERİ'DEN SALDIRIYA KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da gerçekleşen kanlı terör saldırısını kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mısır’ın El Ariş kentinin batısındaki bir camide meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına yolaçan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve kardeş Mısır halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar 44 yorum