BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  MEMUR

Memurları ilgilendiren düzenleme! işte detaylar

Kamuda milyonlarca memuru ilgilendiren yeni bir düzenleme yapılıyor. Yapılacak düzenlemeye göre memurlara ödül ve performans sistemi getirilecek. Verimli memurun ücreti bu yöntemle artırılacak. İşte sistemin detayları

Abone ol

Ekonomi Programı (YEP) ile beraber kamu personel rejimi hızlı, etkili icraat dönemine uyumlu hale gelirken, memura "ödül" ve "performans" sistemi hayata geçiriliyor.

Sabah gazetesinin haberine göre dört ayaklı değişim paketi kapsamında, kamu çalışanları için özel sektörde olduğu gibi yetenek ölçümü yapılarak verimli memurlar teşvik edilecek.

Personel sistemi işe başlama tarihinden emeklilik sonrasına kadarki süreci kapsayacak insan kaynakları yönetimi esas alınarak kurulacak. Norm kadro çalışması yapılacak ve derece-kademeye göre belirlenen ücret sistemindeki aksaklıklar giderilecek. Üreten, çok çalışan memur daha fazla maaş alacak.

YETENEK ENVANTERİ
İlk kez Türkiye'nin insan kaynakları, yetenek envanteri çıkarılıyor. Kamuda yaklaşık 3 milyon 200 bin personel çalışıyor. İlk adımda kamu genelinde bir norm kadro çalışması yapılacak. Bunun ardından yetenek ölçümü ve performans değerlendirmeleri başlayacak. Değerlendirmeler ışığında yeniden işe yerleştirmeler söz konusu olacak. Etkin performans sistemi oluşturularak hizmet ve personel ücret ilişkisi sağlıklı hale getirilecek. Personelden beklenen tutum, davranış, bilgi ve beceri düzeyine göre ölçümler yapılacak.

Performans başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek. Yeni sistemde verimli çalışan memurlar teşvik edilerek, ödül verilecek. Personel sistemi işe başlama tarihinden emeklilik sonrasına kadarki süreci kapsayacak bir insan kaynakları yönetimi esas alınarak kurulacak. Kamuda katsayı-gösterge, derece- kademe konularında yaşanan tüm sorunlar çözülecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Aykut Kocaman: Fenerbahçe'de kalsaydım 75 puan toplardım
Endonezya'da 5,3 büyüklüğünde deprem
Timuçin Esen kimdir Müslüm Filmi İtirazım Var piyangosu
Bazı İDO ve BUDO seferleri iptal edildi
Trump'ın adayına şok suçlama: Tecavüz sırasında beni...
Son deprem Antalya'da yaşandı gece yarısı korkutan sarsıntı
Erdoğan o masaya neden oturmadığını anlattı
Erdoğan flaş ittifak açıklaması: Tabanıma anlatamam
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O başbakan sustu kaldı
28 Eylül 2018 günü hangi gazete ne manşet attı? İşte günün gazete manşetleri
Yorumlar 24 yorum