Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı?

Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı?

Memurlara performans notu sistemi geliyor. Çalışma Bakanlığı memura performans notu sistemini detaylarını açıkladı. Düşük not alan memura ne olacak, notu yüksek memur zam alacak mı, memurun iş garantisi bitiyor mu işte yanıtlar.

Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı? - Sayfa 1

Memurun iş güvencesi kaldırılıyor mu? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun performans değerlendirmesi açıklaması sonrası başlayan tartışmalara bakanlık bir açıklamayla yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun memurun iş garantisi ve performans değerlendirmesine ilişkin yaptığı açıklama akıllara 'memurun iş güvencesi kaldırılıyor mu?' sorusunu getirmişti. Bakanın açıklamaları özellikle sendikalarca tepkiyle karşılanmıştı. İddialar ilişkin açıklama bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, uzun süredir üzerinde çalışılan memura performans sisteminin ayrıntılarını açıkladı.

Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı? - Sayfa 2

Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağına ilişkin olarak kamuoyunda oluşması muhtemel yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir" denilen açıklamada, hazırlanan başarı değerlendirme sistemiyle kamu personelinin çalışma güvencesi daha da güçlendirildiğinin altı çizildi.

Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı? - Sayfa 3

MEMURA PERFORMANS NOTUNU KİM VERECEK? Sistem tamamen açık ve şeffaftır. Amirlerce verilecek puanlar izleme formuna dayanacaktır ve gerekçeli olacaktır. Planlama, geri bildirim ve değerleme aşamaları katılımcı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Astlar, en yakın üstleri tarafından değerlendirildiği gibi, üstler de en yakın astları tarafından değerlendirilecektir. İş arkadaşları ve hizmetten yararlananlar da belirli ölçülerde değerlendirme sistemine dâhil edilmiştir. Dolayısıyla, öngörülen sistemde kamu görevlilerinin kaderi sadece amirlerin iki dudağı arasında değildir.

Memura performans notu başarısız olan memur işten atılacak mı? - Sayfa 4

PERFORMANS NOTU DÜŞÜK OLAN MEMURA NE OLACAK? Hazırlanan Tasarıda, düşük başarı gösteren personel, öncelikle gelişim planları çerçevesinde hizmet içi eğitime tabi tutulacaktır. Birincil amaç, başarısız personelin tespit edilen eksikliklerini eğitimle tamamlamaktır.