Mekke’de şok eden görüntü Mescid-i Haram'ı çekirge ve böcekler bastı

KABE'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'ı çekirge ve hamam böcekleri istila etti. Vatandaşlar ve yetkilileri bir anda ortaya çıkan çekirge ve böceklerle neye uğradıklarına şaşırırken temizlik çalışması yapıldı.

SUUDİ ARABİSTAN'ın Mekke kentinde bulunan Mescid-i Haram ve çevresini çekirgeler ve hamam böcekleri bastı. İslam dünyasının kutsal mekanı olan ve Hac vazifesinin yerine getirildiği Mescid-i Haram'da ilk defa böyle bir olayla karşılaşıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda Kabe de bu alanda bulunuyor.

Vatandaşlar ve yetkililer ilk defa böylesi bir olayla karşılaştıklarının dile getirirken Mekke belediyesi Umre ziyareti yapanların güvenliği ve rahatlığı için gerekli noktalara temizlik için ekipler gönderdi.

Cumartesi gecesi ortaya çıkan çekirgeler ve hamam böcekleri kısa sürede şehrin birçok noktasına yayıldı. Böceklerin çok sayıda olması bölge sakinlerinin yanı sıra uzmanları da şaşırttı. Sosyal medyada yayınlanan videolarda çekirgelerin mescidin avlusunu ve civardaki evlerin duvarlarını kapladığı görüldü.

Kutsal Şehir Sekreteri Muhammed el Kuveyhis’i, çevre koruma ekiplerinin Mescid-i Haram’ın her tarafında yayılmış böceklerini yok etmek için çalışmaları başlattığını söyledi.