BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15

Mahmut Tuncer ifade verdi! Başı fena halde belada

Şarkıcı Mahmut Tuncer, hakkında bir müzisyenin eser melodisini rızası olmaksızın kendi eserinde kullandığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir'de açılan dava kapsamında İstanbul'da ifade verdi.

İzmir'de yaşayan bir müzisyenin, eserinin melodisini rızası dışında kendi eserinde kullandığı ve dağıtımını yaptığı iddiasıyla şikayetçi olduğu şarkıcı Mahmut Tuncer, hakkında "Manevi veya mali haklara tecavüz" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle İzmir'de açılan dava kapsamında, ifade verdi.

''HABERDAR OLMADIM'': Mahkeme hakimi, sanık Tuncer'e yasal hakları hatırlatarak, savunmasını ve delillerini sordu. Sanık Tuncer de savunmasının hazır olduğunu beyan ederek, ifadesini verdi. Sanık Tuncer, 1980 yılından itibaren Türk halk Müziği sanatçısı olduğunu, bugüne kadar sözü ve müziği kendisine ait olan yüze yakın eserinin bulunduğunu anlatarak, ''Şikayetçiye ait 'Cincon' isimli eserin varlığından hiçbir aşamada haberdar olmadım. 'Dübeş attım yek geldi' isimli daha önceden başka bir albümümde seslendirdiğim bir eser bulunmaktadır. Bu esere ait nakarat bölümü ile Anadolu'da yaygın olan oyun havalarından bir bölümü birbirine uyarlamak suretiyle Ankara havası tabir edilen türde bir eser gerçekleştirildi. Kesinlikle bu eser şikayetçiye ait 'cincon' isimli müzik eserinden hukuka aykırı olarak kullanılmış değildir'' dedi.

''SUÇ İŞLEMEDİM'': Bir suç işlemediğini ve beraatine karar verilmesini talep eden sanık Tuncer, bilirkişi raporundaki tespitlere de aktarılmadığını belirterek, ''Suçlamaya konu albümüm 2013 yılında yayınlanmıştır. Şikayet tarihi itibariyle yasal sürecin sona ermiş olması gerekir. Bu hususun da mahkemece değerlendirilerek, davanın düşürülmesini talep ediyorum'' diye konuştu.

Sanığın savunmasının alınmasının ardından mahkeme, dosyanın davanın görüldüğü mahkemeye gönderilmesine karar verdi.