Küresel gıda fiyatları en düşük seviyede

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ekim’de yüzde 1.3 ve bir sene öncesine göre ise yüzde 8.5 düşerek Kasım’da 160.1 puan oldu.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede - Sayfa 1

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan küresel gıda fiyatları Kasım ayında düşüş gösterdi. Ekim ayına göre yüzde 1.3 düşen fiyatlar Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede - Sayfa 2

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ekim’de yüzde 1.3 ve bir sene öncesine göre ise yüzde 8.5 düşerek Kasım’da 160.1 puan oldu. Gıda emtiaları grubunun uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiminin göstergesi olan endeks Mayıs 2016’dan itibaren şu an en düşük seviyesinde. Beş fiyat endeksinden sadece şeker yükselirken diğer dört alanda düşüş görüldü.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede - Sayfa 3

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ise Ekim’de yüzde 5.7 oranındaki düşüşle son 12 yılın en alt seviyesine geriledi. Buğday, iri taneli ve pirinci de kapsayan FAO Hububat Fiyat Endeksi de buğdaydaki arz fazlalığını, mısır ve yeni gelen pirinç mahsülü arasındaki yoğun ihraç rekabetini de etkisiyle yüzde 1.1 oranında düştü.

Küresel gıda fiyatları  en düşük seviyede - Sayfa 4

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, geniş ihraç arzındaki yükselen mev stokları özellikle Yeni Zelanda‘dan tereyağ, peynir ve süt tozundaki fiyat kotasyonlarında azalmaya neden olarak, Ekim’den itibaren yüzde 3.3 oranında gerileyerek ardışık altı aylık düşüşünü kaydetmiş oldu.