Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek

Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek

KAHRAMANMARAŞ'ın Türkoğlu ilçesinde, 8 milyon 400 bin liraya kadar gelir getirmesi hedeflenen trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları toprakla buluşturuldu

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı
Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek - Sayfa 1

KAHRAMANMARAŞ'ın Türkoğlu ilçesinde, kadın istihdamını arttırmak ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 5 hektar alanda trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları toprakla buluşturuldu.

Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek - Sayfa 2

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Türkoğlu ilçesine bağlı Çobantepe Mahallesi'ndeki törende, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Kahramanmaraş temaslarında, trüf mantarı fikrinin ortaya çıktığını, daha sonra bütün altyapıyı hazırlayarak hem ilçenin hem de şehrin kalkınmasına katkı sağlayacak fidanların dikimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek - Sayfa 3

Trüf mantarının ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu, ilaç sanayisinde kullanılan, 'ölümsüzlük iksiri' olarak da bilinen bir mantar türünü bölgede hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Öçal, "Bölgenin toprakları çok verimli. İnsan kaynağı da önemli. Biz de bu bölgenin özellikle kadın istihdamını artırmak, kadının emeğini ekonomiye katmak amacıyla böyle bir çalışma yaptık. Aynı zamanda bir kadın kooperatifi kuralım istedik. Hem de bu mantarın yetiştiriciliği ve işletmeciliği konusunda kadınlara burada bir iş sahası açalım istedik" dedi.

Kral yiyeceği trüf mantarı Kahramanmaraş'ı ihya edecek - Sayfa 4

Kilosu yaklaşık 500 lira ile 14 bin lira arasında değişen bir mantar türünün artık Türkoğlu'nda hayat bulacağını ifade eden Öçal, şöyle konuştu:

"5 hektar alanda yıllık 600 kilogram bir ürün almayı hedefliyoruz. Bunun da çiftçimize getirisinin yaklaşık 300 bin lira ile 8 milyon 400 bin lira arasında olmasını bekliyoruz. Denemelerimizden iyi sonuç alacağımızdan eminim. Toprak da beklenenden çok daha verimli çıktı. Sahayı daha da genişletebiliriz. Çünkü elimizden geldiğince ilçelerimizi ve bölgemizi kalkındırmaya çalışıyoruz."