Köylüler topluyor kuzugöbeği mantarının kilosu koranayla fırladı

Demirören Haber Ajansı

Köylülerin topladığı kuzugöbeği mantarı, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için yok satıyor.

Türkiye'de coronavirüs vakalarının artmasından sonra bağışıklığı güçlendirici besinler revaçta. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan kuzugöbeği mantarı Çanakkale'nin Kaz dağlarında bulunuyor. Türkiye'nin fauna ve flora bakımından zengin çeşitliliğe sahip, çok sayıda endemik bitki türünü de bünyesinde barındıran Kaz Dağları'nın eteklerinde kalan köylerde yaşayanlar, bugünlerde kuzugöbeği mantarı toplayarak ev ekonomilerine önemli katkı sağlıyor.

Kilosu 130 lira

Az miktarda bulunabilen kuzugöbeği mantarının kilosu 130 liradan alıcı buluyor. Bu nedenle halk arasında, 'kara elmas' olarak anılan kuzugöbeği mantarı, tezgâha koyulduğunda yarım saat içinde tükenirken, satıcılar talebe yetişemiyor.

"Kara elmas" olarak adlandırıyor

Özellikle Bayramiç, Ayvacık ve Yenice ilçelerinde çok sayıda vatandaş, yüksek fiyatı nedeniyle 'kara elmas' olarak adlandırılan kuzugöbeği mantarı toplayabilmek için gününü ormanlık alanlarda geçiriyor. 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Mart, nisan ve mayıs aylarında Kaz Dağları eteklerindeki ormanlık alanlarda az miktarda bulunan kuzugöbeği mantarının, halk arasında bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılıyor. Koronavirüs salgınının yaşandığı bu günlerde kuzugöbeği mantarı büyük talep görüyor.