HABER /  DÜNYA

Korkunç rakam! Polis 65 bin insan kaçakçısının peşinde...

Europol'de kaydı olan göçmen kaçakçısı sayısı 65 bine yükseldi... İnsan kaçakçılığı bir sektör oldu ve milyarlarca euroluk rant oluştu... Avrupa'ya insan kaçıran kaçakçıların büyük çoğunluğu Güneydoğu Avrupa ülkelerinin vatandaşları...

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), göçmenleri yasa dışı yollarla başka ülkelere götüren 65 bin kaçakçısının izini sürdüklerini, bu rakamın da kıtaya göçmen akınının en yoğun yaşandığı 2015 yılının 3 katı olduğunu açıkladı. Europol'e göre Akdeniz'i geçen göçmenlerin sayısında düşüş olmasına rağmen, insan kaçakçılarına talep hâlâ çok fazla.

MİLYARLARCA EUROLUK SEKTÖR OLUŞTU... Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Europol Avrupa Göçmen Kaçakçılığı Merkezi Başkanı, Robert Crepinko, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ve Libya ile yaptığı anlaşmalar sonucu Avrupa kıtasına ulaşan göçmen sayısında azalma olmasına rağmen, milyarlarca euronun döndüğü kaçakçılığın hâlâ büyüyen bir iş kolu olduğunu söyledi.

3 YILDA 35 BİN KAÇAKÇI TÜREDİ... Eylül 2015'te Europol'ün veri tabanında 30 bin şüpheli vardı. 2016'nın sonunda bu rakam 55 bine yükseldi. 2017'de bu listeye 10 bin kişi daha eklendi. Söz konusu kişiler arasında kimlikleri yeni belirlenen şüphelilerin de olduğu belirtiliyor.

KAÇAKÇILAR HANGİ ÜLKELERDEN?... Europol'ün verilerine göre, kimlikleri belirlenen kaçakçıların yüzde 63'ü Avrupa ülkelerinin vatandaşları. Bunların yüzde 45'i ise Güneydoğu Avrupa ülkelerinden. Verilere göre yüzde 14'ü ise Orta Doğu'dan geliyor. Bu kişilerin yüzde 13'ü Afrika, yüzde 1'i ise Amerika kıtasından. Yüzde 9'u ise Doğu Asya'dan.

ÖNCEKİ HABERLER
Rus Büyükelçi cinayetinde flaş gelişme! BTK çalışanı 'abi' gözaltında
AÖF sınav yerleri-sınav giriş belgesi alma ekranı-2018
Meteoroloji'den son dakika İstanbul uyarısı! Tarih bile verildi
Türel, HESTOUREX Fuarı açılışında konuştu
EKPSS sonuçları 2018 ÖSYM sayfası TC ile giriş
Af haberleri son gelişmeler 28 Ocak yeni af haberleri
Yorumlar