Konyalı robota yüz eklendi

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı
Konyalı robota yüz eklendi

KONYA'da üretilen insansı robota, yüz eklenip, mimik ve yürüme kabiliyeti artırıldı. Robotun, tatma hariç 4 duyuyu kullanabildiği belirtildi.

Konyalı robota yüz eklendi - Sayfa 1


KONYA'daki Akınrobotıcs fabrikasında üretilen insansı robotlar, her geçen gün yeni teknolojiler eklenerek geliştiriliyor. Yüz eklenen robot, bünyesinde bulunan yüz motorlarıyla insan mimiklerini yapabilmenin yanında; yürüme, yön değiştirme, basamak çıkma gibi hareketleri başarıyla gerçekleştirdi. 'Akıncı-4' adı verilen robot, 'Mini Ada' verilen diğer robotla sembolik olarak sohbet edebiliyor.

Konyalı robota yüz eklendi - Sayfa 2

Akınsof ve Akınrobotıcs Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, fabrikada üretilen insansı robotların tamamının yerli imkanlarla üretildiğini belirtti. Akın, "İnsansı robotlarımız 'Akıncı-4' ile 'Mini Ada'nın barındırdıkları yapay zekâ sayesinde birbirleri ile olan sohbetine tanıklık ediyoruz" dedi.

Konyalı robota yüz eklendi - Sayfa 3

Tatma hariç 4 duyuya sahip olduğunnu belirten Akın şu ifadeleri kullandı:  'Akıncı-4' sahip olduğu eklem yapısıyla başta yürüme faaliyeti olmak üzere insansı hareketleri çok rahat gerçekleştirebiliyor. Tatma hariç 4 duyuyu kullanabiliyor, interneti kullanabiliyor ve yapay zekâ sayesinde de insanları görüp tanıyabiliyor, onlara cevaplar verebiliyor"

Konyalı robota yüz eklendi - Sayfa 4

Firmanin Akıncı adı ile 4 farklı robotu bulunuyor. Akıncı 4 başta Türkçe olmak üzereİngilizce, Rusça, Arapça da konuşabiliyor.