BIST 5.001
DOLAR 19,05
EURO 20,75
ALTIN 1.205,27
HABER /  GÜNCEL

Kontrollü darbe söylemleri canımızı yaktı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde kalbinin 2 santimetre altına isabet eden şarapnel parçasıyla yaralanan Samsunlu Murat Altunışık, "kontrollü darbe" söylemlerine tepki gösterdi

Abone ol

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde helikopterden açılan ateş sonucu yaralanan Samsunlu Murat Altunışık, "kontrollü darbe" söylemlerinin canlarını çok yaktığını belirterek, "Demokrasi, vatan için meydanlara çıktık. Evimizden helalleşerek çıktık. Ama bunu kabul edemeyen insanlar var." dedi.

Samsun'da elektrikçilik yapan evli ve iki çocuk babası 34 yaşındaki Altunışık, AA muhabirine, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen halen o günü yaşadığını söyledi.

FETÖ'nün darbe girişimine kız kardeşini ziyarete gittiği Ankara'da tanık olduğunu belirten Altunışık, Genelkurmay Başkanlığı ününde darbeci askerlere direndikleri sırada helikopterden açılan ateş sonucu, kalbinin 2 santimetre altına isabet eden şarapnel parçasıyla yaralandığını anlattı.

Bir polis memurunun kendisini hastaneye götürdüğünü belirten Altunışık, "Ailem televizyonda beni yaralı görmüş. Tedavi süreci yaklaşık 5 ay sürdü. Sonrasında yeniden mesleğimi yapmaya devam ettim ama psikolojik olarak uzun süre toparlanamadım. 15 Temmuz gecesini unutamadım." diye konuştu.

Devletin her zaman yanında olduğunu hissettiğini dile getiren Altunışık "Biz o gece sokağa çıktığımızda şanslı olanlardandık. O gece Türkiye siyasi görüş ayırt etmeksizin sokağa çıktı, vatanına sahip çıktı. Ama bazı insanların rencide eden konuşmaları bizi üzüyor. Herkes yapması gerekeni yaptı. Yarın olsa yine yaparız." ifadelerini kullandı.

Altunışık, 15 Temmuz için "kontrollü darbe" diyenlere tepki göstererek, şunları kaydetti:

"Bu söylemler canımızı çok yaktı. Olayın siyasi değerlendirilmemesi gerekir. Demokrasi, vatan için meydanlara çıktık. Evimizden helalleşerek çıktık. Ama bunu kabul edemeyen insanlar var. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Millet olarak kaçmayız da. Suriye'de, Irak'ta olanları gördüm. Burada mültecileri görüyoruz. Çocuklarım bunları yaşamasın istedim. Bunlar olmasın diye kendimizi feda ettik."

YILLARDIR OLUŞMUŞ YAPININ Bİ ANDA DAĞITILABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

FETÖ davalarına da müdahil olan Altunışık, suçluların cezasını çekmesini istediklerini söyledi.

Yaşananların kolay olmadığına işaret eden Altunışık, "Yıllardır oluşmuş bir yapının bir anda dağıtılabilmesi mümkün değil. Bu nedenle sabretmeye çalışıyoruz. FETÖ davalarında insanın en çok kanına dokunan, sanıkların şık takım elbiselerle davalara getirilmesi. Sonuçta vatana ihanetle yargılanıyorlar. Başka ülkelerde nasıl oluyorsa, en azından suçluluğunu hissettirecek şekilde olması lazım. Bu rahatsız edici." dedi.

Vatana, millete hainlik edenlerin bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmasını isteyen Altunışık, "Seçilmiş hükümete, nereden olursa olsun, saygı duyup sahip çıkmak gerekir. Kim olursa olsun, silah zoruyla indirilmesine izin vermeyelim. Seçimle indirelim, seçimle çıkaralım." ifadelerini kullandı.