BIST 1.103
DOLAR 7,69
EURO 8,98
ALTIN 460,57

Kokoreçin faydaları saymakla bitmiyor!

Birçok kişinin mesafeli yaklaştığı kokoreç, içerdiği faydalı bakterilerle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Dr. Yavuz Dizdar, ‘Küçük büyük herkes haftada 2-3 kez şifa niyetine yemeli’ diyor...

Mis gibi kokusuyla hemen herkesi cezbeden kokoreç, en sağlıklı sakatatlar arasında başı çekiyor. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, kokoreçin çok kıymetli olduğunu söylüyor. "Sadece iyi yemek yetmez, bağırsakların mikroorganizma örtüsünün de sağlıklı olması gerekir" diyen Dr. Dizdar, "İşte kokoreç bunun transferini sağlar. Bağırsakların mayasını düzenler" şeklinde konuşuyor. Dizdar, kokoreçe dair merak edilenleri şöyle yanıtladı:

HER GÜN DE YENİLEBİLİR - Kokoreci ne kadar yemek lazım? Fazlası kilo aldırır mı? - Sağlık niyetine haftada 2-3 kez yemek yeterli florayı sağlar. Ama sevenler her gün de yiyebilir. Fazlası kilo aldırmaz. İç yağlı kısmı ve ekmeğin içini aldırırsanız geriye besleyici, kalorisi az bir yiyecek kalır. Baharat konması ise metabolizmayı hızlandırır. Kokorecin kilo aldırmamasının en önemli nedeni 'canlı' olmasıdır.

- Çocuklar da yiyebilir mi? - Elbette yiyebilir, aslında sevdirmek de lazım. Ebeveynler hijyen saplantısına son vermeli. Çocuklar da bu mikroorganizmaları almak durumunda.

- Hangi hastalıkları önler? - Astımdan otizme kadar birçok hastalık grubunun seyrini olumluya çevirebilir. Bağırsak sorunu yaşayanlara da iyi gelir..