HABER /  GÜNCEL

KİT'lere kadro haberi geldi 2018 KİT'ler ne zaman kadroya geçecek?

KİT'ler ne zaman kadroya geçecek, 2018 Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanlar ne zama kadroya geçecekler hükümet net tarihi verdi mi haberin detayları merak konusu oldu. Yaklaşık 85 bin KİT için kadro süreci nasıl başlayacak yazılı ve sözlü sınava girecekler mi?

KİT'ler ne zaman kadroya girecek son dakika haberi. Kamuya geçişleri tamamlanan 1 milyon taşeron işçisinin hem geliri arttı hem de özlük hakları iyileşti. Hükümet, KİT'lerde çalışanlar başta olmak üzere kriterlere takılarak kadro alamayan taşeronlar için de çalışma başlattı.

85 BİN KİŞİNİN DAHA KAMUYA GEÇİŞİ SAĞLANACAK: Yaklaşık 85 bin kişinin kadroya geçişini öngören çalışmanın 1-2 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Maliye bu konuda çalışıyor. Hazine'nin görüşü bekleniyor. 1-2 güne kadar iyi, olumlu haber gelir" dedi.

KİT NEDİR: KİT, yani Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak adlandırılabilir. KİT'ler, devletin bir girişimci olarak iktisadi faaliyetlerde bulunmak üzere kurmuş olduğu işletmelerdir. Kamu işletmeciliği, gelir sağlama gibi mali amacın yanında, gelir dağılımına müdahale, ekonomide istikrar sağlama ve öncülük etme, geri kalmış yöreleri kalkındırma gibi ekonomik veya sosyal amaçların gerçekleştirilmesine de yönelik olabilir.

KİT'İN SERMAYESİ KİME AİT: Önceleri sermayelerinin tamamı devlete ait olurken, daha sonraları yapılan yasal bir değişiklikle özel kesimle ortaklık şeklinde kurulmalarına izin verilmiş ve bundan sonra sayıları hızla artmıştır. Önceleri özel sermaye birikiminin ve müteşebbis sınıfının oluşmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan KİT'ler, sonraları süreklilik kazanmış ve Türk ekonomisi içinde ağırlıklı bir yer tutmaya başlamıştır.

ÖZELLEŞTİRİLEN KİT'LER DE VAR: 1980'lerin ikinci yarısından sonra KİT'lerin Özelleştirilmesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır. KİT'ler daha sonra 18.6.1984 tarih ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmişlerdir. Yasada Kamu İktisadi Teşebbüsü terimi bir üst kavram olarak kabul edilmiş ve KİT'lerin İktisadi Devlet Teşekkülleri (İDT) ile Kamu İktisadi Kuruluşları (KİK)'ndan oluştukları belirtilmiştir. Her ikisinin de sermayesi devlete aittir. Bir de sermayesi başka bir KİT'e ait olan kamu girişimleri vardır. Bunlar arasında Kamu Müesseseler ile Bağlı Ortaklıklar yer almaktadır.

KİT'LER NEDEN TAŞERON İŞÇİ UYGULAMASINA GİRMİYOR: TCDD, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), DHMİ, gibi kurumlar KİT'lere örnektir. KİT'lerde sözleşmeli memur olarak çalışılabilir, yani KİT'lerde çalışanlar 657'li bir memur gibi haklara sahiptir. Bu nedenle taşeron işçi kapsamına girmiyorlar.KİT

ÖNCEKİ HABERLER
'Kimse devlet kurma küstahlığında bulunmasın'
'Kimse devlet kurma küstahlığında bulunmasın'
Hyundai Tucson’a müthiş kombinasyon 'Dizel Hibrit'
Hyundai Tucson’a müthiş kombinasyon 'Dizel Hibrit'
Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'nun ilk konuğu muhtarlar olacak
Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'nun ilk konuğu muhtarlar olacak
Kadir Gecesi mesajları resimli 2018 kısa ve öz sözleri
Kadir Gecesi mesajları resimli 2018 kısa ve öz sözleri
Mağazada kadının uygunsuz görüntülerini çekenlere hapis
Mağazada kadının uygunsuz görüntülerini çekenlere hapis
Hamile olduğu iddia edilen Şeyma Subaşı ilk kez konuştu!
Hamile olduğu iddia edilen Şeyma Subaşı ilk kez konuştu!
Yorumlar