BIST 4.960
DOLAR 20,81
EURO 22,54
ALTIN 1.325,61
MEDYA

Kim Milyoner Olmak İster'de kriz yaratan soru! ATV köşeye sıkıştı

ATV ekranlarının en uzun soluklu yarışma programlarından biri olan Kim Milyoner Olmak İster'in son bölümünde sorulan bir soru kriz çıkardı.

Kim Milyoner Olmak İster bilgi yarışması ATV'nin ve Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu yarışmalarında biri. İlk olarak Kenan Işık ile ekran yolculuğuna başlayan yarışma şu an oyuncu Murat Yıldırım'ın sunumu ile devam ediyor. En çok kazandıran yarışmalarından biri olan Kim Milyoner Olmak İster'de büyük ödüle ulaşmak için yarışmacılar toplam 12 soruyu cevaplamak zorunda.

Her alandan soruların çıktığı yarışma programında sorulan bir soru ise arkeologları ayağa kaldırdı. Büyük tepki çeken o soru için Arkeologlar Derneği açıklama yaptı.

PEKİ O SORU NEYDİ: Kim Milyoner Olmak İster'de “Hangisi arkeologların buldukları şeyin fosil mi yoksa sıradan bir taş mı olduğunu anlamak için kullandıkları yöntemlerden biridir?” sorusu soruldu.

4 seçenekten 3'ü ise skandal yarattı. Doğru seçeneğin yanında verilen, “Yalamak”, “Köpeğe koklatmak” ve “Üstüne idrar yapmak” seçenekleri arkeologları ayağa kaldırdı ve ATV'yi kınayan bildiri yayınlandı.

Arkeologlar Derneği'nin tepkisi şöyle: “Dün gece ATV‘nin ‘Kim Milyoner Olmak İster' isimli bilgi yarışmasında 30.000 TL değerindeki hiçbir bilimsel değeri olmayan ve Arkeoloji bilim dalını aşağılayan bu soruyu hazırlayanları ve ATV'yi kınıyoruz. Arkeoloji, bugün dünya ile boy ölçüşebileceğimiz bilim dallarından biridir.

Maalesef hala Arkeolojiyi ve arkeologları anlayamamış bir medya ile karşı karşıyayız. Çok yazık!”

Sorunun doğru cevabı ‘yalamak’ olarak açıklandı.

Sitene Ekle