BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55

Kim Jong Un çıldıracak ünlü teknoloji şirketinden Kuzey Kore'ye darbe

Google'ın video servisi YouTube Kuzey Kore ile ilgili tepki çeken bir karara imza attı.

Google'ın video servisi YouTube Kuzey Kore ile ilgili tepki çeken bir karara imza attı. YouTube dışa kapalı yapısı nedeniyle 'gizemli ülke' olarak da anılan Kuzey Kore'den çekilen görüntülere yer veren bazı hesapları kapatma kararı aldı.

Kuzey Kore ile ilgili halihazırda az olan ülke içindeki bu bilgileri sunan platformların kapatılması özellikle sosyal medyada tepki gördü. YouTube konu ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmazken kapatılan hesaplarda "yasal başvurulardan dolayı kapatıldı" ifadesine yer verildi.

Dünyanın en kapalı ülkesi sıklıkla 'gizemli ülke' olarak anılan Kuzey Kore'de tüm haberler aynı kaynaktan çıkıyor, radyoların bile yurtdışından gelen yayınları saptayamayacağı şekilde üretildiği ülke adeta tek sesli bir George Orwell ütopyası. Peki Kim Jong Un yönetimindeki ülkede internetin akıbeti ne?

Yaklaşık 20 yıl önce hayatımıza giren internet kısa sürede pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Ancak bu durum Kuzey Kore'yi pek de etkilemedi. Zira ülkede yaşayan 25 milyon kişinin internetin ne olduğuna dair fikri bile yok.