BIST 1.189
DOLAR 7,94
EURO 9,30
ALTIN 487,41

Kilosu 70 TL'den sunulan 300 yıllık tatlı: Kedi bacağı

KAYSERİ'nin Kocasinan ilçesine bağlı, Erkilet Mahallesi sahip olduğu üzüm bağlarıyla ünlü. Bağ bozumu sonrası yapılan ve geçmişi 300 yıl öncesine dayanan 'Kedi Bacağı' tatlısı uzun kış gecelerinde yenilmek üzere depolandı.

Kayseri - Erkilet'in meşhur Kedi Bacağı, köyden şehire göç nedeniyle unutulmaya başlayıp, şimdilerde fabrikasyon ürünler arasında yer aldı. 300 yıllık bilinen geçmişi olan, bağcılık faliyetleriyle tanınan Erkilet’te ceviz ve beyaz üzümden yapılan, Kayseri'nin en bilindik tatlıları arasında yer alan Erkilet'in meşhur 'Kedi Bacağı' yapan Kocasinan İlçesi'ndeki Erkiletli Osman ve eşi Sevim Yay, bu tatlının üzüm kesiminden, şıraya, oradan pişirme aşamasından başlayarak tüm yapım aşamasına kadar uzanan serüveninin zahmetli ve zor olduğunu söylüyor.

76 yaşındaki Osman Yay, Kedi Bacağı'nın yapımı çok zor bir tatlı olduğunu , gilamada adı verilen üzüm çubuklarıyla ateşin korlanana kadar beklenileceğini, ardından beyaz üzümden oluşturulan pekmezin hazırlandığını ve ekşimemesi için içine bir miktar toprak, yumurta , yoğurt konulup, kaynatıldığını belirtiyor.

SADECE BEYAZ ÜZÜM KULLANILIYOR : Yörede 'Eldaş’ adı verilen beyaz üzümün tercih edildiğini belirten Gümüşkalem, kaynadıktan sonra da önceden iplere asılmış cevizlerin pekmezin içine batırıldığını, böylelikle Kedi Bacağı'nın hazır olduğunu söyledi. Erkiletli Yusuf Yay, bu pekmezli ve cevizli tatlıya neden Kedi Bacağı denildiğini de şöyle anlattı: "Adamın biri Erkilet'te, köy odasında cebinden çıkarttığı cevizli sucuktan yapılmış, Kedi Bacağı'na benzeyen bu tatlıyı gizli gizli yerken, ne yediğini soran komşu ve köylülere (Amaan ne olacak altı üstü bir kedi bacağı) demiş. O tarihten yana bu tatlının adı görünümünden dolayı da Kedi Bacağı diye tabir edilerek , günümüze kadar gelmiş."

KEDİ BACAĞI İCİN COGRAFİ İŞARET BAŞVURUSU VAR Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da Erkilet'e özgü, cografi işaret başvurusu, Kedi Bacağı'nın enerji, mineral ve protein deposu olduğunu, sadece tatlı olarak değil, sağlık açısından da kullanılması gerektiğini belirtti.