BIST 1.565
DOLAR 7,47
EURO 9,06
ALTIN 442,24

Kayseri'de babasından hazine miras kaldı! Evin içi banka gibi görenler hayran kaldı

Anadolu Ajansı

Kayseri'de mühendis Osman Arık, terzi babasının 30 yıl önce kendisine miras bıraktığı koleksiyon görenleri büyüledi.

Sarız ilçesinde terzilik yapan babasının 1990 yılına kadar müşterilerden aldığı paralardan biriktirerek oluşturduğu koleksiyonu devralan Arık, yaklaşık 30 yıldır baba mirasına gözü gibi bakıyor.

Babasından devraldığı para koleksiyonunu ilk günkü heyecanla muhafaza eden Arık, Cumhuriyet Dönemi'ne ait paralardan oluşan koleksiyonu 3 yıldır profesyonel koleksiyoner olarak geliştirmeye çalışıyor. Arık, kendisi için koleksiyondaki her paranın ayrı bir manevi değeri olduğunu söyledi.

Uzun yıllar amatör olarak koleksiyonerlik yaptığını belirten Arık, "Profesyonel olarak 3 yıldır koleksiyonla ilgileniyorum. İlk zamanlar paranın nasıl istiflenmesi gerektiğini nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini bilmediğimiz için kağıt paraları kitap aralarında madeni paraları da toplu olarak muhafaza ediyorduk." dedi. 

Sözlerinin devamında Artık "Bu şekilde sağlıklı olmayacağını düşünmeye başladım ve araştırma yapınca da profesyonel yapmaya başladım. Profesyonel olarak yapmaya başlayınca da hangi paranın ne zaman basılamaya başlandığını değerinin ne olduğunu nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini öğrendik. Bu şekilde devam ettiriyoruz. Cumhuriyet Dönemi kağıt, madeni ve hatıra paralarını biriktiriyorum." diye konuştu.