HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

Kars Digor'da HDP'li adaya mazbatası verilmedi

KARS Digor İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde, Dağpınar beldesinde, HDP'den belediye eş başkanı seçilen Abubekir Erkmen’e KHK ile ihraç edildiği için mazbatasını vermedi.

Digor İlçe Seçim Kurulu’nun, Dağpınar Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen’in mazbatası ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderilen yazıda görüş istendi.

Yazıda, “31.13.2019 tarihli Mahalli İdareler Seçimi sonucunda Kars İli Digor İlçesi Dağpınar beldesinde; Halkların Demokratik Partisi’nden aday olan Abubekir Erkmen’in 692 sayılı KHK’nın ekli 1. Listesinin 827’inci sırasında bulunduğu Kamu Hizmetinden yasaklandığı anlaşılmış olup; Yüksek Seçim Kurulu’nun 1863 sayılı kararına istinaden Kamu Hizmetinden yasaklanan Abubekir Erkmen’in mazbatasının verilip verilmeyeceği hususunda görüşünüzün alınması gerekmiştir” denildi.

Oyların yüzde 54.25'ini alarak Dağpınar Belediye Eşaşkanı seçilen Abubekir Erkmen, İlçe Seçim Kurulu’nun kendisini mazbatasını alması için aradığını ifade ederek, "Yarım saat sonra İlçe Seçim Kurulu’na vardığımızda mazbatamızı KHK’dan ihraç edildiğim gerekçesiyle için vermediler. AK Parti’nin adayı talimat verdiği için böyle bir gerekçe sundular” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Dolar seçimden sonra da sakinleşmedi
Altın fiyatları sakinleşti! İşte cuma akşamı altın fiyatları
24 Nisan liselere tatil mi MEB 23 Nisan tatil açıklaması-yeni 2018
MHP Iğdır'da seçim sonuçlarına yeniden itiraz etti!
Balıkesir'de İYİ Parti seçim sonuçlarına itiraz etti
Atiye 2. sezon ne zaman Atiye 2. sezon fragmanı yayınlandı mı?
Yorumlar