Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti

Karpuz alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzu alırken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü aldığınız karpuz zehirli olabilir! İşte alacağınız karpuzun zehirli ve kötü olup olmadığını gösteren 5 işaret!

Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 1

Yaz mevsiminin en favori meyvelerinden biri olan karpuz Eylül ayına girmemize rağmen halen en çok tüketilen meyveler arasındaki yerini koruyor. C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin olan karpuzu alırken dikkatli ve seçici olmak çok önemli. Çünkü satın aldığınız karpuz zehirli ve kötü olabilir. Peki bunu nasıl anlayacağız ? İşte alacağınız karpuzun zehirli ve kötü olup olmadığını anlamanızın 5 işareti!

112
Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 2

1- SARI BİR KABUK, YÜKSEK BİR NİTRAT KONSANTRASYONUNUN BELİRTİSİDİR: Karpuzu keserken, kabuğunun rengine dikkat edin. Karpuzun kabuğu sarı olmamalı ve etli kısımları beyaz renk içermemelidir. Bu karpuz tipini tükettiğiniz de zehirlenme yaşayabilirsiniz.

212
Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 3

2- KARPUZ DELİKLERİNİN OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN: Bazı insanlar karpuzun içerisinde yer alan deliklerin böceklerin izleri olduğunu düşünüyor. Fakat bu noktada iğneler devreye girebilir. Bu y üzden delikli karpuzdan uzak durmaya çalışın. Etli kısmı iyi olsa bile, delikten sonra bozulma yaşanacaktır.

312
Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 4

3- BÜYÜK VE İÇİ BOŞ OLAN KARPUZU YEMEYİN: Aşırı olgun bir karpu biraz acı olabilir. İçerisinde büyüme hormonları taşıyan karpuuz zehirlenmeye neden olur. Bu durumda meyveyi tüketmemeye dikkat edin.

412