Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti

Karpuz alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzu alırken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü aldığınız karpuz zehirli olabilir! İşte alacağınız karpuzun zehirli ve kötü olup olmadığını gösteren 5 işaret!

Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 1

Yaz mevsiminin en favori meyvelerinden biri olan karpuz Eylül ayına girmemize rağmen halen en çok tüketilen meyveler arasındaki yerini koruyor. C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin olan karpuzu alırken dikkatli ve seçici olmak çok önemli. Çünkü satın aldığınız karpuz zehirli ve kötü olabilir. Peki bunu nasıl anlayacağız ? İşte alacağınız karpuzun zehirli ve kötü olup olmadığını anlamanızın 5 işareti!

Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 2

1- SARI BİR KABUK, YÜKSEK BİR NİTRAT KONSANTRASYONUNUN BELİRTİSİDİR: Karpuzu keserken, kabuğunun rengine dikkat edin. Karpuzun kabuğu sarı olmamalı ve etli kısımları beyaz renk içermemelidir. Bu karpuz tipini tükettiğiniz de zehirlenme yaşayabilirsiniz.

Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 3

2- KARPUZ DELİKLERİNİN OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN: Bazı insanlar karpuzun içerisinde yer alan deliklerin böceklerin izleri olduğunu düşünüyor. Fakat bu noktada iğneler devreye girebilir. Bu y üzden delikli karpuzdan uzak durmaya çalışın. Etli kısmı iyi olsa bile, delikten sonra bozulma yaşanacaktır.

Karpuzda bunlar varsa almayın! Zehirli olduğunun işareti - Sayfa 4

3- BÜYÜK VE İÇİ BOŞ OLAN KARPUZU YEMEYİN: Aşırı olgun bir karpu biraz acı olabilir. İçerisinde büyüme hormonları taşıyan karpuuz zehirlenmeye neden olur. Bu durumda meyveyi tüketmemeye dikkat edin.