Karaciğer yağlanması çağın hastalığı olabilir

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan karaciğer, sindirim sisteminin önemli parçalarından birisi.

Karaciğer yağlanması çağın hastalığı olabilir - Sayfa 1

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan karaciğer, sindirim sisteminin önemli parçalarından birisi. Burada oluşabilecek bir işlev kaybı, vücudun pek çok noktasında olumsuz etkilere yol açabilir. İşlev kaybı erken teşhis edilmediği takdirde ise zamanla karaciğerde yetmezlik meydana getirebilir. Karaciğer yağlanması da yetmezliğe yol açan en önemli nedenlerin başında geliyor

Karaciğer yağlanması çağın hastalığı olabilir - Sayfa 2

Karaciğer hastalığının genellikle tesadüfen yapılan tetkikler sonucu ortaya çıktığını ifade eden Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Murat Akyıldız, karaciğer yetmezlik bulgularının ileri evrede belli olduğunu ifade etti.

Karaciğer yağlanması çağın hastalığı olabilir - Sayfa 3

Prof.Dr. Akyıldız temel olarak göz aklarında sararma, idrar renginin koyulaşması, ciltte inatçı kaşıntılar, kırmızı döküntüler, tırnak değişiklikleri, avuç içlerinde kızarıklık, karın boşluğunda sıvı birikmesi, ayaklarda ödem ve ileri evrede bilinç bulanıklığı gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Karaciğer yağlanması çağın hastalığı olabilir - Sayfa 4

Karaciğer hastalıklarının başlıca nedenleri arasında Hepatit B ve Hepatit C’nin ilk sırada bulunduğunu belirten Prof.Dr. Murat Akyıldız, bu hastalıkların ilaçlarla tedavisinin kolay olduğunu söyledi. İkinci sırada ise alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı olduğunu kaydeden Prof.Dr. Murat Akyıldız, "Bu tüm dünyada giderek artan ve ileriki yıllarda karaciğer kanseri gelişimi ve karaciğer nakil bekleme listelerinin büyük grubunu bu hastalar oluşturacak. Alkole bağlı karaciğer hastalıkları ise yüzde 10’luk grubu oluşturuyor. Vücudun kendi karaciğer dokusuna karşı mikrobik olmayan iltihaplanma geliştirmesi sonucunda gelişen veya metabolik gelişen hastalıklar var. Bunun dışında nadir sebeplerden dolayı oluşan karaciğer hastalıkları olabiliyor" dedi.