BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39

Kabe'deki yasaktan sonra camilerde 'şöhretler'e karşı önlemi alınsın!

SUUDİ Arabistan'ın Kabe'de fotoğraf çektirmeyi yasaklaması sonrası Karar gazetesi yazarı Akif Beki'den Diyanet'e acil geldi: "Gece aleminin şöhretleri Kabe’de artık yapamadıklarını cuma vakti gözde camilerde yapmaya kalkışabilir. Yasaklayın..."

SUUDİ Arabistan yönetiminin, Kabe ve Mescid-i Nebevi'de fotoğraf çektirmeyi yasaklaması, "Çaktırarak umreye gitme modası"nın sonunu getirecek. Karar gazetesi yazarı Akif Beki bu yasaktan sonra Diyanet'e acil bir çağrı yaptı: "Gece âlemi şöhretlerimizin namaz selfie’leri henüz çıkmadı. Fakat umre ziyareti fotoğrafları tüketilir tüketilmez sıra ona da gelecektir... Diyanet, Kabe’de artık yapamadıklarını cuma vakti gözde camilerde yapmaya kalkışacaklara, bugünden tezi yok önlem almalı. Başlangıç için, bizde de fotoğraf ve video yasağı koymak hiç fena olmaz." İşte Akif Beki'nin o yazısı:

Gösteri dünyasına kötü haber Suudi Dışişleri’nden geldi, Kabe’de video ve fotoğraf çekimi artık yasak. Mekke’deki Mescid-i Haram’la sınırlı değil, Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi de kapsıyor. İbadet mekanlarının avluları da buna dahil ki, meraklı hayranlar için kapı önünde bir selfie pozu bile verilemeyecek. Gerekçe; cemaatin rahatsız edilmemesi, maneviyatının bozulmaması ve ibadetlerin huşu içinde daha sağlıklı yapılabilmesi için kutsal mekanlardaki uhrevi havanın korunması. Kısaca, ‘sadece Allah’a kulluk’ samimiyetinin yani ihlasın muhafazası için deyin.

İŞİ TÜCCARLIĞA DÖKENLER ÖYLE ABARTTI Kİ! İstismarın, dini dünyevi yararlara alet etmenin önüne geçmeyi de sağlayacak bir tedbir. Bir nevi riya ya da gösteriş yasağı aynı zamanda ki...Hac ve umre ibadetlerinin şovu yapılamayacak bundan böyle. İstanbul’da uçağa binmeden çekilmiş birkaç kare ihramlı artistlikle yetinilecek en fazla. Özel albümü için hatıra biriktirenleri ayrı tutuyor ve temiz, riyasız niyetlerini tenzih ediyorum. Ama işi tüccarlığa dökenler öyle abarttı ki tadı kaçmıştı, önü alınmazsa tamamen çığırından çıkacaktı. ‘Şöhretler umrede’ belgeselleri, Deniz Seki’yle final yapmış olacak bu durumda.

MURAT ÜLKER NE DEMİŞTİ? Yasaktan önceki son ‘kutsal topraklara davulla zurnayla yolculuk’ belgeseli olarak tarihteki yerini şimdiden aldı. Darısı, çaktırarak namaz kılma modasının başına. Vaktiyle Ayşe Arman’dan ödünç almıştım ‘çaktırarak namaz kılma’ kavramını. Murat Ülker’le yaptığı pazar söyleşisinde geçiyordu. 5 vakit çaktırmadan nasıl namaz kılabildiğini merak ediyordu. Murat Bey ise “Çaktırarak da çaktırmadan da kılmıyorum, sadece namazımı kılıp geliyorum” diyordu. (Ayşe Arman'ın da Kabe'den fotoğrafı var... Üstte)