BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29

İzmir Çiğli'de Katı Atık Depolama Tesisi'nin yanında tedirgin eden yarıklar!

İZMİR'in Çiğli ilçesinde bulunan Katı Atık Depolama Tesisi’nin yanı başındaki dağlık bölgede oluşan heyelan ve göçükler mahalle halkını tedirgin ediyor.

Çiğli ilçesindeki Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi’nin yanı başında yükselen dağlık bölgede oluşan derin yarıklar, göçük ve heyelan mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Bazı evlerin tahliye edildiğini bildiren Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, durumu defalarca belediyeye bildirdiklerini söyledi. 

Dağlık bölgede yaşanan sıra dışı çökmeler ile kayalardaki yarıkların çöp tesisindeki metan gazı yanmasından kaynaklandığını iddia eden Muhtar Kazar, "Bilimsel çalışma yapılmasını istiyoruz. Gerçek o zaman anlaşılır. Belediye, bize cevap olarak dağdan toprak alınması, aşırı yağışlar, deprem gibi konuları sebep gösteriyor. Biz de ‘çöp tesisindeki depo gazından’ kaynaklandığını iddia ediyoruz. Belediye, kendi düşüncesine göre rapor hazırlıyor. Oysa bölgede 7 Ağustos 2019 tarihinden beri göçme var. Biz dağdaki değişiklikleri depremden önce de belediyeye bildirdik” dedi.

‘Felaket yaşanmadan çözüm bulunsun’
Belediye yetkilileri ile aralarında yaşanan sorunun çözümünün tarafsız yapılacak bilimsel araştırmalar olduğunu savunan Muhtar Kazar, “Buradan yetkililere sesleniyorum; İlgili bakanlıklarımız ile valiliğimize ve kaymakamlığımızdan rica ediyorum. Mahalle halkı, sorunun çöp toplama tesisindeki metan gazından kaynaklandığını biliyor. Belediye yetkilileri de gerçek nedenin bu olduğunun farkında. Ancak bunu kabullenmek istemiyorlar. O halde araya kurumlar girsin, tarafsız bilimsel çalışma yapılsın. Daha büyük felaketler yaşamadan sorunumuz çözülsün istiyoruz” diye konuştu.

Toprak kaymasının heyelandan kaynaklanmadığını ifade eden Kazar, "Heyelanda toprak alıp başını gider. Burada toprak altında yıllardır çöp tesisinde ‘depo gazı’ birikiyor. Dağda şişmeye, çökmeye ve yarıklara sebep oluyor. 1992'den beri burada çöp tesisi var.