İşte Peygamberimizin övdüğü gıdalar

Ebû hüreyre -radıyallâhu anh-’dan rivayet olunduğuna göre nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hiçbir sûrette, hiçbir yemeği ayıplamamıştır.

İşte Peygamberimizin övdüğü gıdalar - Sayfa 1

Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-’dan rivayet olunduğuna göre Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hiçbir sûrette, hiçbir yemeği ayıplamamıştır.

İşte Peygamberimizin övdüğü gıdalar - Sayfa 2

Canı isterse onu yemiş, istemezse yememiştir. Ama çeşitli rivâyetlerden, O İki Cihan Güneşi’nin bazı şeyleri daha fazla sevdiğini de öğrenmekteyiz:

İşte Peygamberimizin övdüğü gıdalar - Sayfa 3

UN HELVASI Cibril -aleyhisselâm-’ın Peygamber Efendimiz’e gece namazında, beline kuvvet vermesi için, un helvası yemesini tavsiye ettiği rivayet edilir. Âişe -radıyallâhu anh-’ın şöyle dediği nakledilir: “Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hiçbir taâma/yemeğe un helvası kadar sevinmezdi. Onu sever, kendisine ikram edilince de yüzünde ferahlık görülürdü.”

İşte Peygamberimizin övdüğü gıdalar - Sayfa 4

KABAK Yine Hazret-i Âişe’den rivâyet edildiğine göre, Peygamberimizin sevdiği bir yiyecek de kabak idi. “Çünkü o, zikrullah esnasında kalbe rikkat verir.” buyururlardı. Vâsilet bin Eska’dan aktarıldığına göre Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Kabak aşı yiyin. Kabak aklı artırır ve beyine kuvvet verir.”