İşte Londra'nın en genç belediye meclis başkanı Türk

Londra'nın kuzeyinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Enfield'da belediye meclis başkanlığına İşçi Partili 29 yaşındaki Nesil Çalışkan seçildi. Çalışkan ile birlikte 4 Türk daha Meclis Kabinesi'ne girdi.

İNGİLTERE'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Enfield'da belediye meclis başkanlığına İşçi Partili 29 yaşındaki Nesil Çalışkan seçildi. Enfield Belediyesi için yarışan 29 Türk kökenli adaydan 21’i seçimleri kazanarak meclise girdi. Enfield Belediyesinin Pazartesi akşamı gerçekleştirdiği genel kurul toplatışında yeni lider olarak 29 yaşındaki Nesil Çalışkan seçildi.

Nesil Çalışkan bu göreve atanan ilk kadın ve etnik kökenli başkan olmanın yanında, Londra'daki 32 yerel bölge içindeki "en genç başkan" olma sıfatını da kazandı. Enfield Belediyesinin 8 üyeden oluşan yeni kabinesinin yarısı da Türklerden oluştu. Nesil Çalışkan dışında Ahmet Öykener, Alev Cazimoğlu, Güney Doğan ve Yasemin Brett de kabineye girdi.

Atamanın resmen gerçekleştiği törenin sonrasında BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Çalışkan, "Enfield Belediyesi'nin ilk kadın başkanı olmanın ne kadar özel olduğunun farkındayım" dedi.

Ailesi 1970'li yıllarda Kıbrıs'tan İngiltere'ye göçen 29 yaşındaki Çalışkan, "Hayatım boyunca yaşadığım yerin temsilcisi konumuna ulaşmak mutluluk verici" diye konuştu.