BIST 1.449
DOLAR 8,36
EURO 10,18
ALTIN 497,08

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rakka operasyonunu gerekçe göstererek terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’yi resmen silahlandrılmasına onay vermesinin yankıları sürüyor.

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rakka operasyonunu gerekçe göstererek terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’yi resmen silahlandrılmasına onay vermesinin yankıları sürüyor. ABD aslında birkaç aydır PYD/ YPG’ye silah ve mühimmat desteği sağlıyordu. Yapılan açıklamayla Washington yönetiminin uygulaması resmiyet kazanmış oldu. ABD yönetimi, Rakka operasyonunu en geç haziran ayı içinde başlatmayı planlıyor. Kürt ve Arap milislerden oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), 2 aydır ABD desteğinde Rakka’ya 50 kilometre uzaklıktaki Tabka’yı ele geçirmek için DEAŞ ile çarpışıyor.

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

Bölgede halen binin üzerinde ABD askeri bulunurken, bu sayının 3-5 bin düzeyine yükseltilmesi planlanıyor. ABD Özel Kuvvetleri’nin kullandığı tipte mühimmat, hafif silah, makineli silah, ağır makineli silah, haberleşme cihazları, gece görüş sistemleri, dijital kamuflaj ile iş makineleri ve silahlı zırhlı araç sevkıyatı yapılacağı öğrenildi. Topçu sistemleri ile yerden havaya füze sistemlerinin sevkıyatı ise düşünülmüyor.

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

‘KARAR VERMEK GEREKİYORDU’ Washington yönetiminin, karara tepki gösteren Ankara’ya, “Rakka Operasyonu’nun başarısı için buna mecburuz. Koalisyonun operasyonuna karadan destek verebilecek başka güç yok” karşılığını verdiği belirtildi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, “Kürtlerin silaha ihtiyacı vardı. Türkiye ile amaçlarımız şimdilik aynı yönde değil. Ancak bir noktada karar vermeniz gerekiyor” dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, önceki gün Beyaz Saray’da Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert McMaster başkanlığındaki heyetle görüştü. Bu görüşmenin hemen ardından Trump’ın Pentagon’a verdiği talimat açıklandı.

İşte ABD'nin PKK'ya vereceği ağır silahlar

İŞTE O SİLAH VE ARAÇLAR FGM-148 Javelin Lazer güdümlü antitank füzesi. DEAŞ'ın zırhlı araçlarına karşı kullanılacak. Omuzdan ateşlenebiliyor. Etkili menzili 2 bin 500 metre.