İstanbul'da bu kış havalar nasıl olacak Kandilli Rasathanesi açıkladı

İSTANBUL yağış ve fırtınanın etkisinde... Peki bu kış İstanbul'da hava nasıl olacak? Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek'e göre İstanbullular bu kış kar göremeyecek.

İstanbul'da son günlerde yoğun yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, bı yıl İStanbul'da kışın nasıl geçeceğini açıkladı. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek'e göre, İstanbul'da bu yıl kış ayları ılık geçecek. Geçen yıl neredeyse kar yüzü görmeyen İstanbullular bu sene de kara hasret kalacak.

KAR YAĞIŞI İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK... Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bu yıl İstanbul'da kuraklık sorunu olmayacağını, fakat kar yağışı ihtimalinin de çok düşük olduğunu söyledi.

YAĞIŞLAR DAHA ÇOK YAĞMUR ŞEKLİNDE OLACAK... Adil Tek, inceledikleri verilere göre, bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde olduğunu söyleyerek, “Ocak, Şubat ve Mart ayı en soğuk aylardır. Fakat bu aylarda sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin üzerinde seyredecek olması yağışların daha çok yağmur şeklinde olacağını gösteriyor. Orta Akdeniz'den gelecek olan yağışlı sistemler daha fazla olacak" dedi.

Adil Tek, yağışların İstanbul'da bugün de devam edeceğini söyleyerek, “İstanbul'la birlikte Marmara, Batı Karadeniz ve Ege'de devam eden yağışlar var. Yağışlı sistem yurdun orta ve doğu kesimlerine kayacak. Gece saatlerinde Akdeniz ve Antalya'da kuvvetli yağışlar olacak. Buralar için sel ve su baskınları riski devam ediyor" diye konuştu.