BIST 1.335
DOLAR 7,83
EURO 9,44
ALTIN 459,21
HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

İstanbul sonuçlarına 16 sandık kaldı Ekrem İmamoğlu son durumu açıkladı

İSTANBUL seçim sonuçlarına ilişkin son dakika açıklamalar arka arkaya geliyor, AA'nın verilerini güncellemesinin ardından Ekrem İmamoğlu son rakamları duyurdu.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında sona gelindi. Açılmayan sadece 16 sandık kaldı. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı 25 bin 755'e ulaştı. 

Ekrem İmamoğlu, dün gece 23.20'den beri verileri güncellemeyen Anadolu Ajansı son durumu geçince kameralar önüne çıktı. Son durumu açıklayan İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın nazik bir kişi olduğunu ve kendisini kutlayacağına inandığını söyledi. 

Ekrem İmamoğlu şunları söyledi: 

YSK'nin son girişiyle beraber 16 sandık kaldı. Yüzde 99,95'i girildi. 4 milyon 168 bin 546 bize, 4 milyon 142 bin 791 de rakibe verilen oy. Aradaki fark 25 bin 755'tir. 

-Bu sabah yerel seçim sürecindeki geçersiz oylar üzeriden açıklaması oldu AK Parti yetkililerinin. 290 bin geçersiz oydan bahsedilmektedir. Bir örnek vermek istiyorum. 2014'teki geçersiz oy 422 bin 677'dir. Şu anda yüzde 3'ün biraz üzerinde olan geçersiz oy oranı 2014'te yüzde 4,7'dir.

Bu her seçimde var olan bir oy oranıdır. Bu süreci irdelemenin dipsiz kuyuda süreç arayışına girer, süreci baltalar. Bizim talebimiz bir an önce sürecin tamamlanması, toparlanması ve ülkemizin gündeminin gerçek gündeme dönmesidir.

Cumhurbaşkanı'nın sözlerini takdirle karşıladım

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dün söylediği gibi 2018 Haziran'ı itibariyle 2023 Haziran'ına kadar bir süreci vardır. Şahsım adına açıklamayı takdirle karşıladım. 2024 Mart'ına kadar alacağımız yetkiyle İstanbul'a bir an önce hizmete başlamak istiyoruz.

Bahçeli'nin açıklamasına destek

Türkiye  bir an önce normalleşsin. İnsanına hizmet odaklı bir sürece başlasın.  Sayın Bahçeli'nin yapmış olduğu "bir oyla bile seçim kazanılır" tanımlaması tam da bugünün gündeminin parçasıdır. Sayın Bahçeli'nin demokrasi sürecini destekleyen bu açıklamasını da takdirle karşılıyorum. 

Her kesim bana oy vermiştir

Bana sandıkta AK Parti'li seçmen de HDP'li seçmen de, Saadet Parti'li, MHP'li oy vermiştir. Ben bütün partilerin oy verdiği bir insan olarak kimseyi birbirinden ayırt etmeyeğimin sözünü vererek bütün İstanbullulara teşekkürü borç biliyorum. Şu ana kadar sürdürdüğümüz süreç bir kriz yönetimi değildir.  Tüm sabrımızla ve ülkemizi düşünerek sıhhatli bir sürecin tamamlanması adına sükunetle ortamın yaratılması adına en ufak bir aşırılığa kaçmaksızın bir süreci başardığımızı düşünüyorum. 

AA verileriyle İstanbul kırmızı renge boyandı
Şu an itibariyle AA'nın verisinde de İstanbul kırmızı renge boyanmıştır. Doğrular er ya da geç ortaya çıkar. Şu ana kadar çok büyük telafisi olmayan hatalar yapılmamıştır. Hatalardan geri dönmek de önemlidir. Ben bu ülkenin her kurumuyla dertleşmeye hazırım. Önümüze aydınlık bir geleceğe hep birlikte koşmalıyız. 

Bütün bu sürecin olgunlaşmasıyla beraber toplumumuzun tüm değerlerine, inançlarına, etnik kökenlerine her şeyine saygı duyan bir kişi olacağımın sözünü veriyorum. Biz hep birlikte büyük bir milletiz. İstanbul için yolumuz açık olsun. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Belediye Başkanları hangi partiden 2019 YSK yerel seçim sonuçları kazananları Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Seçim sonrası haritanın rengi değişti
Kırklareli'de CHP'den istifa edip bağımsız aday olan Mehmet Kesimoğlu kazandı
Yücel Yılmaz kimdir aslen nereli Balıkesir belediye başkanı oldu eşi bakın kim?
Çin'de orman yangınında 24 itfaiyeci öldü
Muharrem İnce'den yerel seçimlere ilk değerlendirme
Nilgün Altınyay kimdir kaç yaşında neden öldü Yaşar Alptekin duyurdu
Yorumlar 27 yorum