İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek!

İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek!

İshalin birincil nedeni enfeksiyon kapmış gıdaların tüketilmesidir. İshalin en büyük belirtisi sıvı dışkılamadır. Peki ishale ne iyi gelir ? İshale iyi gelen yiyecekler hangileridir ? İshale iyi gelen 10 besini sizler için derledik.

İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek! - Sayfa 1

Enfeksiyon içeren besinlerin tüketilmesi neticesinde meydana gelen ishal, bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle de olabilmektedir. İshal olan kişinin öncelikle bilmesi gereken husus sindirimi kolay gıdaları tüketmesi ve sıvı tüketiminin arttırılması. Bir diğer husus ise bu dönemde alkol, kafein, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Peki ishal olan biri özellikle hangi besinleri tüketmeli ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek!

İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek! - Sayfa 2

1- PİRİNÇ VE PİRİNÇ SUYU: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir. Eğer ishaliniz uzun sürdüyse ve pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek! - Sayfa 3

2- MUZ: Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.

İshale ne iyi gelir ? İşte ishale iyi gelen 10 yiyecek! - Sayfa 4

3- ELMA PÜRESİ: Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. İshalken elmanın kabuklarını soyun çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilir.