İnsan beynini taklit eden bilgisayar çalışmaya başladı! Ne işe yarayacak?

SpiNNaker ismi verilen bilgisayar, 100 milyon transistöre sahip ve saniyede 200 milyondan fazla işlemi yapıp insan beynini taklit ediyor.

İnsan beynini taklit eden bilgisayar çalışmaya başladı! Ne işe yarayacak? - Sayfa 1

İnsan ile karşılaştırılan veya insanın adının geçtiği her robot, bilgisayar ve yapay zeka haberinden işkillenir hale geldiğimiz şu günlerde içinizi rahatlatacak bir süper bilgisayar haberi verelim. Yeni kurulan milyon işlemci çekirdekli 'SpikingNeural Network Architecture' ya da kısa adıyla “SpiNNaker”, 100 milyon transistöre sahip ve saniyede 200 milyondan fazla işlemi tamamlayabilen insan beynine referanslı bir süper bilgisayar.

İnsan beynini taklit eden bilgisayar çalışmaya başladı! Ne işe yarayacak? - Sayfa 2

Bu noktaya ulaşmak için 15 milyon sterlinlik bir yatırım ve inşası için 10 yılı aşkın bir süre çalışıldı. 2006 yılında başlayan proje başlangıçta EPSRC tarafından finanse ediliyorken, şu anda Avrupa İnsan Beyni Projesi tarafından destekleniyor.

İnsan beynini taklit eden bilgisayar çalışmaya başladı! Ne işe yarayacak? - Sayfa 3

Manchester Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Okulu'nda tasarlanıp, inşa edilen SpiNNaker projesi 2 Kasım’da devreye girdi. Bu bilgisayar, gezegende bulunan diğer makinelere göre daha fazla gerçek zamanlı biyolojik nöron modelleyebiliyor.

İnsan beynini taklit eden bilgisayar çalışmaya başladı! Ne işe yarayacak? - Sayfa 4

Biyolojik nöronlar, esas olarak saf elektro-kimyasal enerjiden değişimleriyle iletişim kuran sinir sisteminde bulunan temel beyin hücreleri. Nöromorfik hesaplama da bu değişimleri bir makinede taklit etmek için elektronik devreler içeren büyük ölçekli bilgisayar sistemlerini kullanıyor.