BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,15
HABER /  DÜNYA

İngiliz bakandan Türkiye itirafı! Hata yaptık

İngiltere Çevre Bakanı Michael Gove'den Türkiye'yle ilgili çok konuşulacak bir itiraf geldi. Gove, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması konusunda yürütülen ‘Brexit seçim kampanyasında’ aşırı sağcı oyları almak için ortaya atılan 'Türkiye AB üyesi olacak' şeklindeki korku kampanyasıyla hata yaptıklarını söyledi.

Abone ol

The Guardian'ın haberine göre, Brexit seçiminde İngiltere'nin AB'den ayrılmasını güçlü bir şekilde savunan Gove'dan seçim kapmanyasından iki sene sonra önemli bir itiraf geldi. İngiliz Bakan, Brexit kampanyasından kullanılan korku kampanyasının yanlış olduğunu itiraf ederken, bu konuda Türkiye'yi örnek gösterdi.

Dove, seçim kampanyasında Türkiye'nin AB'ye gireceğini söyleyerek göçmen karşıtı kesimlerin korkularına yönelik ifadelerin yanlış olduğunu belirtti. İngiltere'de Brexit konusu seçimin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hâlâ gündemi meşgul ediyor.

İKİNCİ KEZ REFERANDUMA GİDİLSİN: BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiltere'de Başbakan Theresa May'in 'Brexit' olarak bilinen Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış planına yönelik eleştiriler artarken, Muhafazakâr Parti'den eski Eğitim Bakanı Justine Greening, Brexit için ikinci bir referanduma gidilmesi çağrısında bulundu. The Times gazetesine yazan Greening, Theresa May'in önerdiği Brexit anlaşması için 'uyduruk ve çok kötü' dedi.

BÖYLECE UZLAŞI SAĞLANABİLİR: Greening, 'son kararı çıkmaza giren siyasetçilerin değil, halkın alması gerektiğini' söyledi ve yapılmasını önerdiği ikinci Brexit referandumunda 'birinci ve ikinci oy tercihi' bulunması gerektiğini, böylece uzlaşı sağlanabileceğini ifade etti.

Eski bakan, Ocak ayındaki kabine revizyonundan sonra istifa etmişti.İngiltere'nin AB'ye sunduğu Brexit yol haritasında neler var?
Üç seçecek olduğunu ifade eden Greening bunları şöyle sıraladı: "Başbakan'ın anlaşması, AB'de kalmak veya Avrupa'dan anlaşma olmadan temiz bir şekilde ayrılmak."

ÖNCEKİ HABERLER
Abdullah Gül Parkı'nın ismi değiştirildi
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Kırmızı ışıkta geçenler yandı! Sürücüler için kritik karar
İsrail'den Orta Doğu'yu karıştıracak hamle!
Jandarma Okullar Komutanlığı davasında 31 müebbet
Cezaevinden izinli çıkıp eşini öldürdü iddiası
Alman hükümetinden FETÖ sorusuna bomba yanıt
Meclis Başkanı Binali Yıldırım Anıtkabir'i ziyaret etti
Bursluluk sınav sonucu açıklaması net tarih İOKBS açıklanıyor
CHP'li isimden bomba iddia! İnce o gece bakın neden sessiz kalmış!
Yorumlar 8 yorum