İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek

İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek

İsviçre halkı eşi benzeri görülmemiş bir nedenle sandık başına gidiyor. İneklerin boynuzlarının kesilmesine karşı çıkan İsviçreli çift 9 yıl mücadele etti. 9 yılda 100 bin imza toplayan çift sayesinde halk 23 Kasım Pazar günü sandığa gidecek.

İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek - Sayfa 1

İsviçre halkı, bu hafta sonu sandık başına gidiyor. Ancak belediye başkanı veya milletvekili seçmek için değil. 9 yıldır ineklerin boynuzlarının kesilmemesi için mücadele eden Armin Capaul referandumun çıkış nedeni.

İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek - Sayfa 2

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı çıkan çiftçi Capaul, bu uygulamanın hayvan onuruna zarar verdiğini söylüyor. 9 yılda 100 bin imza toplayan Capaul sayesinde 25 Kasım Pazar günü halk ineklerin boynuzlu mu boynuz mu olacağına karar verecek.

İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek - Sayfa 3

İneklerin boynuzlarının olduğu gibi kalmasını isteyen Capaul, onlara bakıldığında başlarının gurur duyar gibi yukarıda olduğunu, ancak boynuzları kesildiğinde üzgün göründüklerini söylüyor.

İneklerin boynuzları için referandum yapılacak Kararı İsviçre halkı verecek - Sayfa 4

66 yaşındaki Capaul'a eşi Cladudia da destek oluyor. Referandumda ineklerin boynuzlu olması için 'Evet' kampanyası yürüten çift, hazırladıkları afişlerle destek arıyor.