BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

Günümüzün en büyük fikir insanlarından olan İlber Ortaylı, köşe yazısında yaz tatilinde okumak için bir kaç kitap önermiş. İşte İlber Ortaylı'nın önerdiği, okunması gereken o kitaplar.

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

Günümüzün en büyük fikir insanlarından olan İlber Ortaylı, köşe yazısında yaz tatilinde okumak için bir kaç kitap önermiş. Liste tarih ağırlıklı, yerli ve yabancı yazarları içeriyor. Ama kitapların ağırlığı Türk tarihi üzerine. İşte İlber Ortaylı'nın önerdiği, kendi yorumlarıyla anlattığı, okunması gereken o kitaplar.

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

KLASİK İNALCIK MAKALELERİ - Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye IV, İş Bankası Kültür Yayınları: Makalelerini derleyen dört kitaplık serinin adı ‘Devlet-i Aliyye’. Serinin dördüncü kitabındaki makalelerin her biri onun klasikleşen ve en çok müracaat edilen araştırmaları. Mesela 19’uncu yüzyılda en çok münakaşa edilen ‘ayanlar’, yerel düzlemde ortaya çıkan beyler üzerine incelemeler kitapta geniş yer tutuyor. Yine kitapta İnalcık’ın kapitülasyonlar üzerine son derece değerli makalesi dikkat çekiyor.

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

‘HOCALARIN HOCASI’NDAN ADALET DERSLERİ - Halil İnalcık, Osmanlı’da Devlet ve Hukuk ve Adalet, Kronik Kitap: Halil İnalcık’ın bu eseri, bugünlerde en çok bilmemiz gereken, çok tartışılan yargı ve adli teşkilat geleneğimiz üzerine. Osmanlı İmparatorluğu, altı asır boyunca egemenliğini devlet, hukuk ve adalet anlayışıyla sağlamış; iktidarınıysa kendine özgü yargı teşkilatıyla ayakta tutmuştur. Kronik Kitap’tan çıkan eser, Halil İnalcık’ın Osmanlı’daki devlet anlayışı, kanun rejimi ve adalet yöntemleri üzerine araştırmalarını bir araya getiriyor. Araştırmalarıyla Osmanlı’ya bakışı değiştiren, ‘Hocaların Hocası’ Halil İnalcık’ın kitapları tekrar tekrar basılmalı, okunmalı.

İlber Ortaylı bunları okuyun diyorsa okuyun

EN VELUT TARİHÇİDEN YAVUZ’UN HAYATI - Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim, Kapı Yayınları: 1960’lılar kuşağı içinde Feridun Emecen en velut tarihçi sayılır. Bu kuşağın içinde Osmanlı tarih arşivini sürekli kullanan bir yazardır. Bu nedenle Yavuz Sultan Selim Han üzerinde şu ana kadar en yeni bilgiler getiren kitabı kaleme aldı.