BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  DÜNYA

Hollanda'dan aşağılık provokasyon! Peygamber Efendimizin...

Hollanda'da ana muhalefet lideri göçmen ve İslam karşıtı Geert Wilders, Hz. Muhammed konulu karikatür yarışması düzenliyor. Yarışmayı kazanana 5 bin euro ödül verecek...

Abone ol

HOLLANDA'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda, İslam peygamberi Hz. Muhammed'in çizileceği 'karikatür yarışması düzenleyeceğini açıkladı. Aşırı sağcı lider, yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini savunuyor.

5 BİN EURO ÖDÜL KOYDU... Yarışmada birinci olan karikatüre 5 bin euro, ikinciye ise 2 bin 500 euro ödül verilecek. Wilders, paranın adının açıklanmasını istemeyen 'cömert bir bağışcı' tarafından ödeneceğini söyledi.

NOEL'DEN ÖNCE AÇIKLAYACAKMIŞ... Yarışmanın kışkırtma amacıyla değil düşünce özgürlüğünün altını çizmek için düzenlendiğini ileri süren ırkçı siyasetçi, sonuçların Hıristiyanların en önemli dini bayramı olan Noel'den önce sonuçlanacağını açıkladı.

JÜRİ ÜYESİ DE İSLAM DÜŞMANI... Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2105 yılında ABD'deki karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak. Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, 'Hollanda'da daha az Faslı' söylemi nedeniyle suçlu bulunduğu ancak ceza almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığı Perşembe sabahı duyurdu.

Özgür düşüncenin baskı altına alındığını savunan Wilders, buna örnek olarak da savcılık tarafından hakkında yapılan temyiz başvurusu ile Hollanda hükümetinin Çarşamba günü açıkladığı nefret suçlarına daha fazla ceza verilmesini içeren önergeyi gösterdi.

PARLAMENTODA DÜZENLEMEK İSTİYOR... PVV lideri, Hz. Muhammed'i konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor. Hollanda'da mecliste temsil edilen her parti, yılda bir kez mecliste resmi bir etkinlik düzenleyebiliyor. Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle buluşma günü olarak değerlendiriyor. PVV'nin böyle bir geleneği yok. O nedenle aşırı sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor.

Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. Bu nedenle parlamentonun en güvenli yer olduğunu savunuyor. Wilders, parlamentoda izin verilmemesi halinde, yarışmanın başka bir yerde yapılacağını vurguladı.

ABD'DEKİ PROVOKASYON SERGİSİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI... Jüri üyeliğini kabul eden Arnavut asıllı çizer Bosch Fawstin'in ödül aldığı ABD Teksas'taki yarışmanın açılışı, saldırıya uğramıştı. Garland kentinde karikatürlerin sergilendiği salona giren silahlı iki kişi, polis tarafından vurulmuştu. Serginin açılışına Wilders de katılmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Abdüllatif Şener'den seçim yorumu! Erdoğan kaybedecek
Trafik magandası yakalandı! Bakın kendini nasıl savundu
Yarın memurlar öğleden sonra tatil mi-Başbakanlık açıklaması
Taksim'de ilginç tartışma! Polis, itfaiyeciye ceza kesti
Ahmet Şık HDP'den milletvekili adayı oldu böyle duyurdu
Netahyahu Gazze katliamının üzerine tavuk dansı yaptı
MHP Yenikapı mitingine katılacak mı işte Bahçeli'nin kararı
Sevgilisi sahur vakti boğazını keserek öldürdü!
İbrahim Kalın'dan flaş 'Olağanüstü İslam Zirvesi' açıklaması
Akaryakıtta yeni dönem başlıyor! Bakan detayları açıkladı
Yorumlar 1 yorum