Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın!

Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın!

Yaz hamileliği görünürse bir takım zorluklara sahip olsa da aslında içinde bir takım avatajlarda barındırıyor. Uzmanlar yaz hamilelerine 8 kritik öneride bulunuyor. Kavurucu sıcaklar sebesiyle aşırı tuz ve su kaybı buna ek olarak da nefes almanın zorlaştığı yaz ayında bu 8 öneriyi mutlaka uygulayın!

Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın! - Sayfa 1

Yaz ayları, aşırı sıcak ve nemli havanın yanı sıra güneş ışığının yakıcı etkisi nedeniyle hamilelik sürecini güçleştiriyor. Sıcak havanın sebep olduğu terleme su ve tuz kaybına yol açarken, nem de bu etkiyi artırıyor. Sıcak ve nemin bir arada bulunması nefes alıp vermeyi zorlaştırıyor. Tüm bunların etkisiyle yaz mevsiminde hamilelik sıkıntılı bir süreç gibi görünse de, sanılanın aksine avantajları daha fazla. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk yaz aylarında sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın! - Sayfa 2

1- TATİL ÖNCESİNDE MUTLAKATA DOKTORA GİDİN: Hamilelik döneminde tatilden mahrum kalmak zorunda değilsiniz, doğru planlamalar yaparak rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak tatil öncesinde hekiminize mutlaka muayene olun ve bir sakınca olup olmadığını öğrenin. Tatilinizi mümkün olduğunca 32. hafta öncesinde planlayın, gideceğiniz yerdeki sağlık imkanlarını da araştırın. Sağlık kuruluşlarına rahatlıkla ulaşamayacağınız yerleri tercih etmeyin. Gıdalar ve hijyeni önemseyin, yanınıza ilaçlarınızı almayı da unutmayın.

Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın! - Sayfa 3

2- SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN: Hamilelik döneminde yeteri kadar sıvı alınamaması durumunda “dehidratasyon” denilen önemli bir sorun gelişiyor. Anne adayının kan basıncı düşüyor, kandaki şeker ve tuz düzeyleri bozuluyor, nabız hızlanıyor ve ilerleyen dönemde bilinç bozulmaya başlıyor. Sıvının yerine konulmaması durumunda da şok tablosuna kadar giden değişimler söz konusu oluyor. Tabi ki bebek de bu durumdan etkileniyor; bebeği saran amniyon sıvısı azalıyor, bebeğin gelişimi yavaşlıyor, hatta durabiliyor. Bu nedenle yaşamsal önem taşıyan su tüketimini hamilelik döneminde 2.5-3 litreye çıkarmayı asla ihmal etmeyin.

Hamilelikte sorun yaşamamak için bu 8 kritik öneriyi dikkate alın! - Sayfa 4

3- BU SAATLERDE GÜNEŞE ÇIKMAYIN: Hamilelikte kandaki düzeyi yükselen östrojen hormonları, cildi güneş ışıklarına karşı daha da hassaslaştırıyor ve bunun sonucunda ciltte lekelenmeler ortaya çıkıyor. Çok daha önemlisi hem annenin hem bebeğin hayatını tehdit edebilen güneş çarpması gelişebiliyor. Bu nedenle güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00 – 17.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamalısınız. Eğer çıkmanız gerekiyorsa cildinize 30 dakika öncesinden yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmalı, güneş altında da uzun süre kalmamalısınız. Geniş kenarlı şapka ve açık renkli, pamuklu keten kumaştan rahat giysiler gibi koruyucu kıyafetleri de ihmal etmeyin. Taze sıkılmış meyve suyu, limonata ve soda gibi bol mineral ile elektrolit içeren içecekler tüketmenizde de fayda var.”