Haluk Levent mutlu haberi verdi! Balık pulu hastası olan Küçük Emir için umut oldu

Doğuştan balık pulu hastalığı olan Mehmet Emir Özerdoğan'ın (5) tedavisi İstanbul'da sürüyor. Her gün içeriğinde paraben olmayan doğal kremler kullanması gereken Emir'in imdadına Haluk Levent'in öncülüğünü yaptığı AHBAP yardımlaşma platformu yetişti.

Sevgi - Aydın Özerdoğan çiftinin çocukları Mehmet Emir, 5 yıl önce balık pulu veya balık derisi hastalığı olarak bilinen iktiyozis hastalığıyla doğdu. Aile, derinin yüzeyinde ölü deri hücrelerinin kalın kuru döküntüler halinde birikmesine neden olan kalıtsal bir cilt bozukluğu olarak tanımlanan hastalığın tedavisi için aynı yılın sonunda İstanbul'a taşındı. Doğumundan sonra 70 gün yoğun bakımda kalan, her gün kremlenmesi ve banyo yaptırılması gereken Emir'in hastalığı, göz, kulak, karaciğer, böbrek, beyin gibi birçok organında da rahatsızlıklara yol açtı. Ev kadını annesi ve kaynak ustası babası, Emir'in hastalığına çare bulamadı.

Göz kapakları olmadığından gözleri açık uyumak zorunda kalan, dudaklarını birleştiremediğinden birçok kelimeyi yutarak konuşan Mehmet Emir için sosyal medyada paylaşılan yardım çağrısına, yardım severliğiyle tanınan AHBAP grubu ve kurucusu sanatçı Haluk Levent'ten destek geldi. Haluk Levent paylaşımında, balık pulu hastası Emir'in ailesi ile görüşüldüğünü belirterek, ''2 yıllık ev kirasının ve Emir'in her ay kullandığı kremlerin masrafları karşılanacak. Ayrıca AHBAP'lar Emir'in hastalığı ile ilgili çözümler için ailenin hep yanında olacak'' dedi.

Bartın'da yaşarken, Emir'in doğumu için Bolu'ya sevk edildiklerini belirten Aydın Özerdoğan, Emir'in 70 gün yoğun bakımda kaldığını, doktorların önerisi üzerine tedavisi için 2014 yılının son aylarında İstanbul'a taşındıklarını söyledi. İstanbul'da birçok hastaneye gittiklerini, son olarak Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye devam edildiğini kaydeden Özerdoğan, “Ana tedavi bu hastanenin dermatoloji bölümünde. Ancak göz, kulak, karaciğer, böbrek gibi hastalığa bağlı vücudundaki diğer rahatsızlıklarla ilgili başka hastanelere de gidiyoruz" dedi.

5 yıldır hastane hastane gezerek Emir'in tedavisini yaptırmaya çalıştıklarını belirten Aydın Özerdoğan, "Emir'in şu anki hali en güzel hali. Doğduğundan bu yana getirebildiğimiz en güzel hali. Çok daha büyük sıkıntılar vardı. Beyin, karaciğer, böbrek, kulak ve göz gibi birçok organında. Karaciğer enzimleri için bir ilaç kullanıyor, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları takip ediliyor" diye konuştu.

Emir'in göz ve kulaklarının da aynı şekilde takip edildiğini belirten Aydın Özerdoğan, göz kapakları olmadığı için gözlerini kapatamadığını, sürekli açık kaldığından gözlerde lekelenmeler oluştuğunu, suni gözyaşı ve jel kullandıklarını söyledi. Gözlerini kapatamadığından uyurken de Emir'in gözlerinin açık olduğunu anlatan Özerdoğan, "Uyurken gözleri açık kaldığından bolca jel sürüp, dış etkenlerden de korumak için göz bandıyla kapatıyoruz. O şekilde uyuyabiliyor" dedi.

Emir'in konuşabildiğini, ancak dudaklarını birleştiremediğinden bazı kelimeleri yutarak söylediğini anlatan Özerdoğan, hastalığın vücut gelişimini de olumsuz etkilediğini, 5 yaşında olmasına rağmen, vücut gelişiminin 3 yaş düzeyinde kaldığını belirtti. Özerdoğan, "Hastalık vücut gelişimini de yavaşlatıyor" dedi.

Emir'in tedavi sürecinde en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında nemlendirici krem geldiğine dikkat çeken Özerdoğan, bugüne kadar birçok krem denediklerini, doktorların önerisiyle bugün 7-8 çeşit krem kullandıklarını dile getirdi. Kremlerin 3'ünün SGK tarafından karşılandığını belirten Özerdoğan, “Kremlerin özelliği kortizonsuz, yani paraben içermemesi. Katkı olmaması gerekiyor. Doğal olmalı. Böylece vücudu daha uzun süre nemli tutmaya yarıyor" dedi.

Doğal kremlerin daha yağlı ve vücudu daha uzun süre nemli tutmaya yaradığını anlatan Özerdoğan, ayrıca Isparta'dan gönderilen saf gülsuyunu denediklerini, banyodan önce ve sonra sprey şeklinde uyguladıklarında vücudu yumuşak ve nemli tutmaya yaradığını söyledi. Özerdoğan, "Örneğin vücut banyodan sonra yarım saat, bir saat içinde tekrar gerilirken, saf gülsuyunu uyguladığımızda bu süre 2-3 saate çıkabiliyor" diye konuştu.