BIST 1.127
DOLAR 8,28
EURO 9,73
ALTIN 499,76

Halk havalotu diye biliyor Afyon'da bulundu adı Aziz Sancar oldu

AFYONKARAHİSAR'da keşfedilen ve dünyada görülmemiş bir tür olduğuna dikkat çekilen "bolanthus" türü bitkiye, Aziz Sancar'ın ismi verildi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi, Afyokarahisar'da ilaç olma potansiyeli yüksek bir bitki türü keşfetti. Halk arasında "havalotu" olarak bilinen bu bitkiye dikkat çeken bir özelliği nedeniyle de Nobel Kimya ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar'ın adı verildi. 

Geleneksel Tamamlayıcı ve Entegratif Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Koç öncülüğünde yapılan çalışmalarda keşfedilen "bolanthus" cinsine ait bu yeni bitki türünün adı artık "bolanthus aziz-sancarii" oldu. Doç. Dr. Murat Koç, yaptığı açıklamada, bolanthus grubunun 10 farklı türü bulunduğunu söyledi. 

Volkanik kayalar arasında buldukları bitkinin dünyada görülmemiş bir tür olduğunu anlatan Koç, keşfedilen bitkiyi Aziz Sancar'a atfetmek istediklerini belirtti. Koç, "Oldukça dik duran bir bitkiydi ve aklımıza bilim camiasındaki duruşuyla Aziz Sancar geldi. Ekip arkadaşlarımızla 'Aziz Sancar' isminin bu türe yakışacağına karar verdik." diye konuştu. 

Bundan sonraki süreçte bitkinin alternatif tıp alanında kullanılabilirliğini araştıracaklarını dile getiren Koç, "İlaç olma potansiyeli yüksek ama değerleri ve sonuçları elde ettikten sonra net şeyler söyleyebiliriz." dedi.