BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81

Gülnur Aybet kimdir? Erdoğan'ın yeni başdanışmanı müthiş biri

Prof. Dr. Gülnur Aybet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Peki kimdir Gülnur Aybet? Erdoğan'ın yeni başdanışmanı Profesör Doktor Gülnur Aybet çok etkin biri.

Prof. Dr. Gülnur Aybet , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Peki kimdir Gülnur Aybet? Öncelikle belirtelim, Gülnur Aybet öyle sıradan bir akedemisyen değil. Aybet, The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçildi. Gülnur Aybet'in akedemik kariyeri başarılarla dolu olduğu gibi uluslararası medyanın da gözdesi. CNN'den BBC'ye kadar bütün yabancı basının 'baş' konuklarından biri olan Gülnur Aybet, uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli beyinlerden biri.

2014-2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı ve BAUCESS Güvenlik Araştırmaları Merkezi kurucu direktörlüğünü yapan Prof. Dr. Aybet, 2013'te İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu. Aybet, 2001-2013 yılları arasında Kent Üniversitesi İngiltere'de uluslararası güvenlik alanında ilk yüksek lisans programını kurdu ve yönetti.

İngiltere Nottingham Üniversitesi ve Ankara Bilkent Üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Aybet, Royal Holloway, Londra Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Aybet, uluslararası ilişkiler alanında Southampton Üniversitesinde yüksek lisans, Londra King's College'da savaş bilimleri alanında ikinci yüksek lisansını yaptı, doktorasını Nottingham Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında tamamladı.

Gülnur Aybet, British Akademi, NATO ve TUBİTAK tarafından yürütülen birçok projenin yöneticiliğini de yaptı. School of Advanced International Studies (SAIS), John Hopkins Üniversitesi, St Antony's College, Oxford Üniversitesi ve Woodrow Wilson Center da misafir araştırmacı olarak bulunan Aybet, 2009'da The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçildi.