Grip mevsimi geldi çattı! İşte gribe meydan okuyan 10 besin

Griple mücadelede yiyip içtiklerimiz oldukça önemli birazdan okuyacağınız 10 besinle vücudumuzda gribe karşı savunma mekanizması oluşturabilirsiniz.

Grip mevsimi geldi çattı! İşte gribe meydan okuyan 10 besin - Sayfa 1

Grip, özellikle kış aylarında çok yaygın olarak rastlanan, bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hafife alınamayacak kadar önem arz eden viral yani virüs kaynaklı bir hastalıktır.Grip (İnfluenza) virüsü sürekli yapısal değişimlere uğradığı için insanlara tekrar tekrar bulaşabilen bir virüstür. A, B ve C olarak adlandırılan 3 tip influenza virüsü vardır ancak gripte etkili olanlar A ve B tipleridir.

113
Grip mevsimi geldi çattı! İşte gribe meydan okuyan 10 besin - Sayfa 2

Grip, bilindiği üzere bulaşıcıdır ve buna bağlı olarak en yaygın görülen salgın hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alır. İnfluenza virüsleri çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılırlar. Gribe yakalanan bir kişinin genelde hapşırması ve öksürmesi bizde hastalığı bulaştıracak korkusu oluştursa da zaman zaman konuşması bile hastalığı bulaştırabilir. Hasta olan kişi yanında ve 1-2 metre kadar etrafında bulunan kişilere öksürük, hapşırık ve konuşma yoluyla hastalığı bulaştırabilir.

213
Grip mevsimi geldi çattı! İşte gribe meydan okuyan 10 besin - Sayfa 3

Kış mevsiminde soğuk olan havaya karşı uyum sağlamak için vücudumuz daha fazla enerji harcar. Sağlıklı beslenmeyen kişilerde bu ihtiyaç karşılanmak istendiğinde vücut direnci düşer ve kişi hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. İşte vücut direncimizi yüksek tutmak ve gribe karşı savunma kalkanı oluşturmak için tüketeceğimiz besinler:

313
Grip mevsimi geldi çattı! İşte gribe meydan okuyan 10 besin - Sayfa 4

KEFİR: Son yıllarda yapılan tüm çalışmalarda mucize besin kefirin düzenli tüketildiğinde uzun vadede üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğuna işaret ediliyor. İçeriğindeki yararlı bakteriler vitamin ve mineral emilimine de yardımcı olur. Kefirin içeriğindeki aminoasit bileşimi ve yararlı bakterilerden faydalanabilmek adına kişinin enerji ihtiyacına göre her gün 1 bardak kefir tüketmesi faydalı.

413