Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Göze iyi gelen besinler nelerdir ? Göz sağlığımız için tüketmemiz gereken besinlerden en bilineni hepimizin bildiği üzere havuç. Peki göz sağlığına faydalı olabilecek başka hangi besinleri tüketmeliyiz ? İşte göz sağlığına iyi gelen 8 mücizevi besin.

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin - Sayfa 1

Genel olarak vücudumuzun, spesifik olarak da organlarımızın sağlığı için bazı özel besinleri tüketmemiz gerekiyor. Gözlerimizde bunlardan birisi. Yaşlanmayla birlikte her organımızda olduğu gibi gözlerimizde bir takım sağlık problemlerinin meydana gelmesi kaçınılmaz. Ancak doğru besinleri düzenli bir şekilde tüketerek meydana gelecek bu sağlık problemlerini yavaşlatmamız mümkün. işte göz sağlığımız için tüketmemiz gereken besinler.

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin - Sayfa 2

1- PORTAKAL: Bir kış meyvesi olan portakal ve portakal suyu, en fazla C vitamini içeren besin kaynaklarıdır. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan portakal, bağışıklık sistemini desteklemesinin yanı sıra, içerdiği askorbik asit yardımı ile, bir antioksidan görevi görerek, katarakt ve maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) hastalığına karşı gözleri korumaktadır.

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin - Sayfa 3

2- KALE: Yeşil yapraklı sebzeler, göz sağlığının korunması açısından mükemmel etkilere sahiptir. Kıvırcık marula benzeyen ve yeşil yapraklı bir sebze olan kale, lutein ve zeaksantin adı verilen antioksidanlar bakımından zengindir. Bu iki antioksidan yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon oluşumunu önlemekte ve katarakt gelişimini de yavaşlatmaktadır.

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin - Sayfa 4

3- HAVUÇ: Göz sağlığı ve keskin görüş yeteneği denildiğinde akla ilk gelen besin bileşeni olan beta karoten, havucun içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda mükemmel bir A vitamini kaynağı olan havucun bir orta boy kadar miktarı, günlük alınması gereken A vitamini ihtiyacının neredeyse 2,5 katı kadarını karşılamaktadır. Hem beta karoten, hem A vitamini içeriği hem de antioksidan özellikleri ile havuç, serbest radikallerin nötralize edilmesini ve gözün maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) ve diğer göz sorunlarına karşı korunmasını sağlamaktadır.