BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

Gökçek sonrası Ankara'da öne çıkan iki aday

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifa ederse yerine kim gelecek? Gökçek sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayları arasında Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın isimleri öne çıkıyor.

Abone ol

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilgili istifa iddiaları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan dönüşü yaptığı açıklamanın ardından yeniden gündeme geldi.

AK Parti kulislerinde konuşulan, “İki ay içinde tamamlanacak, istifa edecek belediye başkanı sayısı 10’a kadar çıkabilir” iddialarının ardından Ankara’da yaşanabilecek değişim sonrası senaryolar şimdiden dillendirilmeye başlandı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak oylama Gökçek’in istifası durumunda başkentin yeni yöneticisini belirleyecek. 140 üyeli belediye meclisinde 100 AK Parti’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li, 3 bağımsız meclis üyesi bulunuyor. Ankara’daki 25 ilçenin 21’i, AK Parti’nin yönetiminde.

BİR İLÇE BELEDİYE BAŞKANI OLACAK
Kulislere yansıyan bilgilere göre Melih Gökçek’in istifası durumunda yerine bir ilçe belediye başkanının seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Başkent kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın isimleri öne çıkıyor.

TİRYAKİ İÇİN ÖNEMLİ AYRINTI
Veysel Tiryaki’nin ismi 2009 ve 2014 seçimlerinde de gündeme gelmişti. Altındağ’daki başarılı performansı, Tiryaki’nin 3 dönem boyunca ilçesinde açık ara seçilmesini sağladı. Tiryaki için kulislerde, “Eğer Gökçek istifa eder, Tiryaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olursa 2019’da da aday olmayı hedefler. Gökçek’in sürecinde AK Parti’deki baskın kesim, 2019 adayının Tiryaki olmasını istemezse, bu Veysel Tiryaki’nin önünü kesebilir” görüşü de hâkim. Mustafa Ak ise başkanlıkta ikinci dönemini yaşıyor. Keçiören, AK Parti’nin Ankara’daki nüfus açısından en büyük ilçesi. Yakın zamana kadar Erdoğan’ın da oturduğu ilçenin bir özelliği, Melih Gökçek’in yerel siyasete ilk adımını Keçiören’den atmış olması.

SİNCAN SÜRPRİZİ
SON günlerde kulislerde sürpriz olarak Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın adı da dillendiriliyor. İstanbul’da yaşanan “Başakşehir süreci” benzeri bir geçiş dönemi planlamasında, Tuna’nın şansı olabileceği konuşuluyor. Büyükşehir’in başına getirilmesi durumunda Tuna’dan boşalacak koltuk için Bekir Yıldız’ın adı konuşuluyor. 28 Şubat sürecinde görevden alınan dönemin Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, halen Sincan’dan meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili olarak görev yapıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP genel başkan yardımcısının kadın arkadaşıyla buluştuğu evde
Türkmen Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasında çatışma
İsrail İran'ı tehdit eden Trump'ı tebrik etti
Kayseri'de fabrikanın atık suyundan biyogaz elde edildi
'Milyonfest Ankara' binlerce müzikseveri bir araya getirdi
33. İskenderiye-Akdeniz Ülkeleri Sinema Festivali'nde ödüller dağıltıldı
Dünyaca ünlü müzisyen Aralık ayında İstanbul'a geliyor
35 Yaş'ın unutulmaz şairi: Catih Sıtkı Tarancı
Tansiyona ne iyi gelir? Tansiyonu düşüren ve yükselten besinler
Çin hükümeti vatandaşlarının yüzünü görür görmez tanıyacak
Yorumlar 2 yorum