BIST 1.524
DOLAR 7,45
EURO 9,00
ALTIN 437,87
HABER /  DÜNYA

Gerilim tırmanıyor: ABD'ye suçlama, İsrail'e tehdit!

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İsrail'in Suriye'deki saldırılarına devam etmesi halinde pişman olacağı tepkilerle karşılaşacağını iddia etti. İran ve Rusya ABD'yi suçlarken İsrail cephesinden, "İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz" ifadeleriyle sert bir açıklama daha geldi.

Abone ol

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani başkent Tahran'da Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. İkili ABD'nin bölgeye yönelik izlediği tek taraflı yaklaşımlarına tepki gösterdi.

Rus mevkidaşı ile görüşmesinde İsrail'i Suriye'de terörü desteklemekle suçlayan Şemhani, "Siyonist rejim, Suriye'deki istikrarsızlığı sürdürmek istiyor ancak Suriye'deki saldırılarına devam etmesi halinde pişman olacağı tepkilerle karşılaşacak" dedi.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre, Şemhani, ABD yönetimi tarafından izlenen tek taraflı yaklaşımlar ve buna bağlı olarak uluslararası örgütlerin zayıflatılmasının küresel güvenlik ve dünya ekonomilerine karşı tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

ABD'YE SUÇLAMA

Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev ABD'nin bölgedeki hedeflerine ulaşmak için terörü bir araç olarak kullandığını ve buna karşı bölgesel iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ABD'nin tek taraflı ve tehlikeli yaklaşımlarına ciddi karşılık verilmesi gerektiğini belirten Patruşev; Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'deki krizi sona erdirmek için sürdürdüğü iş birliğine karşın ABD'nin bu ülkedeki istikrarsızlığı artırıcı girişimlerde bulunduğunu ifade etti. 

İSRAİL'DEN AYNI TONDA CEVAP

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' dedi. Netanyahu Tahran'da gizli nükleer tesis olduğu iddiasını da yineledi.

BM kürüsünden dünya liderlerine hitaben konuşmasında İran'a yüklenen Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın çekilmiş olduğu İran'la nükleer anlaşmaya başından beri bir tek İsrail'in karşı çıktığını belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Çalacak bir şey bulamayan hırsız bunu yaptı!
10 yaşındaki çocuk, babaannesini vurdu!
Öğretmenden şok hareket! Evinin balkonuna çıkıp...
Ceylin Atik cinayetini aydınlatacak detay!
Ülke ayağa kalktı! Düşman askerlerini o halde görünce...
Konya'da kız yurdunda korkutan yangın
FETÖ'nün 'Babalar Grubu' davasında iki isme tahliye!
Kamyonla kahvehaneye daldı: Faciadan dönüldü!
Drone tespit etti polis baskın düzenledi
Meral Akşener'den ittifak açıklaması
Yorumlar 10 yorum