BIST 1.530
DOLAR 7,75
EURO 9,20
ALTIN 421,03

Gerilim gittikçe artıyor Kuzey Kore ve ABD arasında sıcak çatışma çıkabilir!

Kuzey Kore ve ABD arasında gerilim tırmanıyor. Kuzey Kore'nin Guam'ı vuracağının açıklamasının üzerine sıcak çatışma olacağı gündeme geldi.

Kuzey Kore füze krizi dünya gündeminde kısa sürede ilk sıraya oturdu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore yönetimini "ateş ve gazap" ile tehdit etmesi ve Kuzey Kore'nin de ABD toprağı olan Guam adası açıklarına balistik füze fırlatmayı planladığını söylemesi krizi daha da tırmandırdı. Krizin sıcak çatışmaya dönüşmesi riski de gündemde. Pyongyang'ın ABD'nin Guam açıklarına füze saldırısı hazırlığı içerisinde olduğunu açıklamasının ardından adada güvenlik önlemleri arttırıldı.

Kuzey Kore'den yaklaşık 3 bin 400 km uzaklıktaki Guam adası Kuzey Kore'nin 4 bin kilometre menzilli Musudan füzelerinin menzili içinde kalıyor.

6 bin ABD askerinin konuşlandığı ve nükleer bombaların da saklandığı ada stratejik bir askeri bölge. 160 bin nüfuslu adada balistik füze kalkanı sistemi görev yapıyor.

Kim Jong un yönetimi 7 bin kilometre menzile sahip Hwasong 12 füzesi ile ABD'nin Alaska bölgesini de vurabileceklerini iddia ediyor.