Geniş kalçalı kadınlar daha mı sağlıklı? Güzel bir kalça için...

Türk kadınlarının büyük bir sorun olarak gördüğü geniş kalçalar ve kalın basenler aslında sağlıklı olduklarının kanıtıymış. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bel-kalça oranı kadında 0.85, erkekte 0.9’un altında olmalı.

Geniş kalçalı kadınlar daha mı sağlıklı? Güzel bir kalça için... - Sayfa 1

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bel çevresi kadında 88 cm, erkekte 102 cm’nin altında olmalı. Bel-kalça oranı ise kadında 0.85, erkekte 0.9’un altında olmalı. İç Hastalıkları Uzmanı Lütfiye Derya İnal, "Haliyle ince belli, geniş kalçalı ‘armut’ Türk kadınları, kalın belli ve göbekli ‘elma’ tipi Avrupalı kadınlara göre çok daha şanslı" dedi.

Geniş kalçalı kadınlar daha mı sağlıklı? Güzel bir kalça için... - Sayfa 2

BEL ÇEVRESİNDE YAĞLANMA VARSA DİKKAT EDİLMELİ! Bel çevresi, bel-kalça oranı ve beden kitle indeksi, vücuttaki yağ içeriğini en iyi yansıtan antropometrik (insan vücudunun boyutlarıyla ilgilenen bilim dalı) ölçümlerdir. Bel-kalça oranı belin en ince olduğu yerin, kalçanın en geniş olduğu yere oranıdır.

Geniş kalçalı kadınlar daha mı sağlıklı? Güzel bir kalça için... - Sayfa 3

Bel çevresi karın içi yağlanmanın başlıca göstergesidir. Bel-kalça oranı 1’i geçtiğinde tehlike çanları çalmaya başlar.

Geniş kalçalı kadınlar daha mı sağlıklı? Güzel bir kalça için... - Sayfa 4

GÜZEL KALÇA İÇİN KIZARTMADAN UZAK DURUN: İnce belli, geniş kalçalı ‘armut’ Türk kadınları, kalın belli ve göbekli ‘elma’ tipi Avrupalı kadınlara göre çok daha şanslı. Daha sağlıklı, daha doğurgan… Ancak beden kitle endeksimizi hesaplayıp boyumuza göre uygun kiloyu da korumamız gerekir. İdeal beden kitle indeksi 18,5-25 arasındadır.