BIST 8.294
DOLAR 27,27
EURO 28,88
ALTIN 1.672,20
MEDYA

Game of Thrones'a büyük şantaj

İzlenme rekorları kıran popüler dizi Game of Thrones son zamanlarda çalınan bölümleri ile gündemde. Bir grup hacker, sıradaki bölümleri sızdırmamak için fidye talep etti.

Yedi sezondur her bölümü ilgi ile takip edilen Game of Thrones, izlenme rekorlarını birbiri ardına kırmaya devam ediyor. Fakat popüler dizi son günlerde yeni bölümleri ile değil, çalınan bölümleri, sahneleri ve senaryolarıyla gündemde yer alıyor. Diziye, Mr. Smith lakaplı bir grup hacker sonraki bölümleri sızdırmamak için "6 milyon dolar" fidye talep etti. Mr. Smith yaptığı videolu açıklamada; "parayı verin Hbo'yu kurtarın" dedi.

Hackerların fidye olarak istediği birim ise duyanları şaşırttı. Hackerlar, fidyeyi oyun para birimi olan "Bitcoin" olarak talep etti. Türk parasıyla ise yüz yetmiş bir bin altı yüz eden bitcoinle Hackerlar, yayınladıkları mesajda altı ay boyunca HBO kanalının ağına girmek için uğraştıklarını açıkladı. Bunun kendileri için büyük bir başarı olduğunu savunan Hackerlar, ellerinde sadece popüler dizi Game of Thrones değil, kanalın gelecekteki bütün dizi ve filmleriyle birlikte gizli yazışmaların da olduğunu da ileri sürdü.

Aynı zamanda fidye ödenmez ise ileriki zamanlarda bunların da paylaşılacağını dile getirdi. Dizi de sızdırılan bölümler internette dolaşmaya başladı. İngiltere'nin en çok okunan internet haber sitesi ‘dailymail.com’ çalınan bölümlere ve senaryolara ulaştığını ancak etik kurallara uymadığı gerekçesi ile okuyucuları ile paylaşmadığını açıkladı. Hbo şirketi de dizinin bölümlerinin çalındığını ve fidye istediğini doğruladı. HBO'nun 6 milyon dolar değerindeki Bitcoin fidyesini ödeyip ödemeyeceği ise merak konusu.

Sitene Ekle