HABER / DÜNYA

Fransız devi resmen İran pazarından çıktı

Fransız enerji devi Total, İran'a yönelik yaptırımların ardından resmi olarak İran pazarından çıktı. Total'in ayrılma kararını İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh duyurdu.

Total daha önce eğer İran'a uygulanacak Amerikan yaptırımlarına karşı muafiyet alamazsa, bu ülkedeki milyar dolarlık doğalgaz projesinden çıkacağını açıklamıştı.
 
Total'in İran'dan resmi olarak ayrılma kararını İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh duyurdu. Zanganeh, Güney Pars doğalgaz alanında Total'in yerine başka bir şirketle çalışılabileceğini ifade etti.

Total, İran'ın Güney Pars doğalgaz alanındaki 11. fazın işletmesi için ilk yatırım tutarı 1 milyar dolar olacak bir anlaşmayı 2017'de imzalamıştı.

Ancak yaptırımların ardından şirket bir yol ayrımına geldi. Total'den Mayıs ayında yapılan açıklamada, "Total Fransız ve Avrupalı kurumların desteğiyle, ABD makamlarından özel bir proje muafiyeti alamazsa, SP 1 projesine devam etmeyecek ve ilgili bütün faaliyetlerini 4 Kasım 2018 tarihine kadar tasfiye edecektir." ifadesi kullanılmıştı.

İRAN ÇİNLİ FİRMA İLE TEMASA GEÇTİ
İranlı yetkililer Total'in ayrılma ihtimaline karşı söz konusu proje için Çinli CNPC ile temasa geçmişlerdi.

İran'dan Türkiye'ye çarpıcı teklif! ABD'ye karşı...

İran dini lideri Hamaney'den flaş ABD kararı

Yorumlar3 yorum