BIST 1.191
DOLAR 7,98
EURO 9,44
ALTIN 486,97

Flaş ifşa! ABD-PKK ve IŞİD'in kirli anlaşması! Binlerce IŞİD'liye...

IŞİD ile terör örgütü PKK/PYD arasındaki kirli anlaşma ortaya döküldü. 250 IŞİD militanı ve aileleri, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile PKK/PYD arasındaki anlaşmayla ellerini kollarını sallaya sallaya Rakka'dan çıktı.

IŞİD ile terör örgütü PKK/PYD arasındaki kirli anlaşma ortaya döküldü. 250 IŞİD militanı ve aileleri, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile PKK/PYD'nin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka'dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği ortaya çıktı. BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati'nin haberine göre tahliyeler, Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) ana gövdesini oluşturduğu ABD destekli SDG'nin, Rakka'yı IŞİD'in elinden aldığı geçen ay gerçekleşti. Tahliye edilen IŞİD'liler arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçı da vardı.

Rakka'dan tahliye edilen militanların bir kısmı Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye'ye gittiği ortaya çıktı. Tahliye edilen 250 IŞİD militanı, Rakka'nın ABD destekli milisler tarafından ele geçirilmesinden önce yüzlerce araçlı konvoyla şehirden ayrılan ve çoğu IŞİD militanlarının ailelerinden oluşan 4 bin kişi arasında yer alıyordu. BBC'nin haberine göre onlarca yabancı IŞİD savaşçısı da silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka'dan ayrıldı.

Haberde kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer veriliyor. Şoförler, 12 Ekim'de SDG'nin kendilerinden, Fırat Nehri kıyısındaki Tabka şehrinde savaştan kaçan sivil aileleri kuzeydeki bir kampa götürmelerini istediğini söylüyor. Ancak konvoy bir araya geldiğinde kamyonlarda sivil aileler yerine IŞİD savaşçıları, savaşçıların aileleri ve tonlarca silah ile mühimmat olduğu ortaya çıkıyor. Şoför Ebu Fevzi ve arkadaşlarına gizli tutmaları istenilen bu operasyon için de binlerce dolar ödeneceği sözü veriliyor. Bir şoför izledikleri güzergahı çizerek anlatıyor.