HABER /  EKONOMİ

Flaş döviz kararı! Borsa İstanbul hamle yaptı!

Borsa İstanbul (BİST) kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL'ye çevirdi. BİST'in son dakika açıklamasında 'Türk Lirası'na olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz' ifadesi yer aldı.

Business HT'nin aktardığına göre, Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını Türk Lirasına çevirdi. Bununla birlikte borsa, Türk şirketlere spot piyasadan döviz almak yerine Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nı kullanmalarını önerdi. 

KURUN BU SEVİYEYE ÇIKMASINI GEREKTİRECEK BİR VERİ YOK
Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81.71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, "Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir" denildi.

Ayrıca Borsa İstanbul, "Şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmeleri tavsiye ediyoruz" dedi.

SEÇİM ÖNCESİ UYARISI
Ayrıca Borsa İstanbul'un açıklamasında, "Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz" denildi.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?
Açıklama sonrası dolar ve euro gerilemeye başladı ancak sonra yeniden yükseldi. Açılış öncesi 4,78 olan dolar önce 4,75'e indi. Euro ise 5,63'ten bir anda 5,59'a geriledi. Sonra dolar yeniden 4,78 euro 5,62 seviyesine yükseldi.

Dolar gece yarısı çıldırdı bugün kaç lira (23.05.2018)

ÖNCEKİ HABERLER
Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı-2018 diyanet cevabı
Fenerbahçeli Mehmet Ali Erbil oyunun rengini açıkladı
Erdoğan'ın 24 Haziran planı ortaya çıktı! İstanbul'da dikkat çeken tablo
Gökçek'ten olay 'dolar' iddiası! Dolar nasıl tepe taklak edilecek?
ALES sonuçları açıklanma tarihi-ALES sonucu ne zaman ÖSYM güncel bilgisi
AÖF kayıt yenileme ücreti ödeme nasıl olur nereye yatırılacak?
Yorumlar 67 yorum