Fahrettin Paşa'nın İngilizlerin kurtardığı kutsal emanetler

Fahrettin Paşa tarafından İngilizlerin elinden kurtarıp İstanbul'a gönderdiği ve günümüzde bir bölümünün Topkapı Sarayı müzesinde sergilendiği kutsal emanetlerimiz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 42. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan'ın gündeminde Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Iraklı bir Twitter kullanıcısının paylaşımını kendi Twitter sayfasında paylaştığı "1916 yılında Türk Fahri Paşa'nın Medinetü'l Münevvere halkının hakkına girdiğini ve onların mallarını çaldığını, onları kaçırdığını, Şam'dan İstanbul'a "Seferberlik" ilan ederek , Medine'deki el yazması eserleri çaldığını biliyor muydunuz? İşte Erdoğan'ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu'' mesajı vardı. Erdoğan BAE Bakanına ''sen önce haddini bil'' diyerek tepki gösterdi.

Erdoğan Arap bakanın çalındı dediği emanetlerin Topkapı Sarayı müzesinde sergilendiğini söyledi. Erdoğan'ın açıklaması şöyle: Utanmadan sıkılmadan Erdoğan’ın ecdadının mukaddes emanetler oradan çalarak İstanbul’a getirdiğini söyleyecek kadar hezeyan içinde olan o zavallılar, bunu adı çalmak değil orayı işgale gelenlerden onları korumaktır. Paşa, mukaddes emanetleri 2 bin kişilik koruma gücü ile İstanbul'a göndermiştir. İşgalci güçlerin eline geçmesini, görkemli müzelerde sergi malzemesi haline dönüşmesini engellemiştir. Bu emanetler İstanbul Topkapı Müzesi'nde.

Erdoğan'ın bahsetti ve Fahreddin Paşa tarafından İngilizlerin elinden kurtarılıp İstanbul'a gönderilen kutsal emanetlerin bir bölümü Topkapı Sarayı müzesinde sergileniyor. İşte Topkapı Sarayı müzesinde sergilenen kutsal emanetler... Hazreti Osman'ın ceylan derisine el yazmalı Kuran'ı. 5 adet eski el yazması Kuran ve 4 adet Kuran cüzleri. Değerli taşlarla bezenmiş, altın kaplamalı 5 adet Kuran kabı.

Hilye-i Şerif (Peygamberimizin yazı ile yapılmış portresi). Gümüş çerçeveli, yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı, gümüşten güneş resimli. Bir adet som altın üzerine pırlanta ile Kelime-i Şehadet yazılı levha. Pırlantalı, incili, mercanlı 7 adet tespih. Gümüş işlemeli 2 adet rahle. Sultan Abdülaziz'in pırlantalı ve altın işlemeli tuğrası. 4 adet sancak başı ve 3 adet değerli kılıç.