Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı!

Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı!

Facebook akıllı hoparlör işine giren son büyük teknoloji devi olabilirdi, ancak Cambridge Analytica Skandalı şüphesiz firmanın bazı yıllık planlarını alt üst etti.

Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı! - Sayfa 1

Facebook akıllı hoparlör işine giren son büyük teknoloji devi olabilirdi, ancak Cambridge Analytica Skandalı şüphesiz firmanın bazı yıllık planlarını alt üst etti. Facebook'un bu senenin F8 konferansı sırasında bile yeni akıllı cihazı test ettiği söylentileri revaçtaydı, ancak bunun hakkında herhangi bir veri gün yüzüne çıkmadı.

Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı! - Sayfa 2

Ancak mobil uygulama araştırmacısı ve tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong, Facebook ve Messenger'ın Android uygulamalarına ait kodları inceleyerek bu konuda oldukça önemli verilere ulaştı.

Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı! - Sayfa 3

Öyle ki, bulunan kodların arasında konuşma tanıma özelliğinin nasıl çalıştığına dair bilgiler içeren bir arayüz prototipi bile var. Ve Facebook asistan arayüzünün (ve belki de sanal asistan projesinin) bir ismi de var: Aloha.

Facebook'un sanal asistanı ortaya çıkarıldı! - Sayfa 4

Jane Manchun Wong, twetinde arayüzün nasıl çalıştığına dair bir ekran kaydına yer veriyor. Tweet'te gösterilen görüntüler ise "Facebook Messenger Voice Assistant UI" (Facebook Messenger Sesli Asistan Arayüzü) olarak tanımlanmış.